Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
10.000 birimın altındaki BTC için hazırlıklı olun

Yüzde 20’lik bir başka düşüş için çağrılar hâlâ gündemdeyken Bitcoin (BTC), 23 Haziran’da 20 bin birim seviyesini korudu.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin 10.000 birimın altına düşebilir

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre BTC/USD, yazının yazıldığı esnada 20 bin birim seviyesinin hemen üzerinde geziniyor.

Fiyat hareketi, her zamanki gibi gün içinde yatay olarak seyreden ABD hisse senedi piyasalarındaki hareketleri yansıttı.

Fed başkanı Jerome Powell’ın duyuruları, sadece kısa bir oynaklığın oluşmasını sağladı. Cointelegraph da Powell’ın Kongre ifadesinde, makro politika hakkında güncel bir bilgiye konum vermediğini belirtti.

Bu sebeple de kripto yorumcuları önceki yorumlara bağlı ketti ve şekilün belirsiz olduğunu söyledi, buna rağmen potansiyel bir yeni düşüş ise sadece 16 bin birim seviyesi civarında olabilir.

Zincir ardü analitik platformu CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, bir Twitter gönderisinde, “Geniş bir aralıkta BTC konsolidasyonu ve ardından yükseliyor. MDD (maksimum düşüş) ise yüzde 20’lik görecek şekilde büyük değil,” dedi.

Ki öte yandan BTC’si uzun süredir fiyat düşüşü için çağrıda bulunan Crypto popüler hesap Il Capo’nun veriini de retweetledi.

Ki, ayrı bir gönderide ise “birçok Bitcoin döngüsel göstergesinin dibi gösterdiğini” söyledi ve bu nedenle BTC’yi mevcut seviyelerde açığa satmanın (shorting) yanlış olduğunu belirtti.

Ki, “Bu aralıkta konsolidasyonun ne görecek şekilde süreceğinden emin değilim. Burada büyük bir kısa pozisyon açmak, BTC’nin sıfıra düşeceğini düşünmediğiniz sürece iyi bir fikir değil,” ifadelerini kullandı.

İzleme kaynağı Material Indicators ise paylaştığı tweet’te, “Bu aşamada, kimse BTC’nin bu aralığı tutacağını veya bir daha 10 bin birimın altına düşüp düşmeyeceğini kesin olarak söyleyemez, buna rağmen bu olasılık için bir plana sahip olmamak ise aptallık olur,” cümlelerini kurdu.

“Kriptoda her şey her zaman yolunda gitmez. Buna göre plan yapın.”

Fed’in bilançosu artıyor

Güncel makro havadislere görüldüğüğında ise Euro Bölgesi üzerindeki artan baskı, azalan arz şekilü üzerine artan doğal gaz fiyatları şeklinde geldi.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin yatırımcı verileri dibin “çok yakın” olduğuna işaret ediyor

Diğer taraftan Powell de ABD’de Fed’in parasal sıkılaştırma politikası hakkında yeni yorumlar etti.

Powell, yazının yazıldığı esnada medya kaynakları tarafından bildirilen yorumlarda merkez bankasının bilanço küçültmesinin, şu anda yaklaşık 9 trilyon birimlık varlık alımından sadece 3 trilyon birima görecek şekilde bir kesinti yapmzamanı planladığını söyledi.

Fed’in bilançosu Şubat 2020’den beri 4,8 trilyon birim erişti, bu da düşüşlerden zaman en yenira bile pandemi öncesi seviyelerinden daha en çok olacağı anlamına geliyor.

Federal Rezerv bilanço tablosu (ekran görüntüsü). Kaynak: Federal Reserve

Bu arada Avrupa Merkez Bankası’nın bilançosu ise aşırı enflasyona rağmen bu 7 gün hepsi zamanların güncel rekorlarını kırdı.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı özüniz yapmalısınız.