Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
2018 yılından beri uykuda olan 31 bin BTC’de işlem gerçekleştirildi

Yapılan araştırmalara göre, en yeni güni piyasasından bu yana 18 Ekim’de 600 milyon abd parası değerinde Bitcoin (BTC) hareket etti. 

Whalemap, bir Twitter gönderi dizisinde 32 bin BTC’lik bir işlem gerçekleştirildiğini açıkladı. 

Alıcı 19 bin abd parasıdan 32 bin adet BTC satın almaya istekli olabilir

Mevcut spot fiyatın uzun vadeli yatırımcıların bile davranışlarını etkilediğini gösteren bir belirtiye göre, en yeni güni piyasasında neredeyse en dipten BTC satın alan balina, varlığı sattı. 

Whalemap’e göre, bu 7 gün 2018 yılının aralık günindan bu yana ilk defa 32 bin adet BTC cüzdanı terk etti. 

Bununla birlikte Whalemap ekibi, “32 bin BTC, dün cüzdanı terk etti. 2018 yılından beri uykudaydılar” ifadelerini kullandı. 

Bu en yeniuçın arkasında tamamen ne olduğu bilinmemekle beraber, Whalemap, klasik güni piyasasına alternatif bir bakış açısı sunmakta hızlı davrandı ve büyük yatırımcıların düşük sevilerden zararına sat sat onayladığını belirtti. 

Ekip, buna ek olarak şu konuşmalarda bulundu:  

“Bu tarz işlemler genellikle OTC alım satımlarını işaret eder. Bu da birilerinin 32 bin BTC’yi şu anda satın almak istediği anlamına geliyor.” 

BTC/USD çifti her ne görecek şekilde hepsi zamanların en en çok seviyesinden yüzde 70 düşüş gerçekleştirmiş olsa da, 3.900 abd parasıdan satın alınan 32 bin BTC yine de önemli bir kâr sağlamış olabilir. 

Dört yıl önce 124 milyon abd parasıa satın alınan 32 bin BTC, şu anda neredeyse 612 milyon abd parası ediyor. 

Bitcoin balina çıkışları konuşmalı grafik. Kaynak: Whalemap/ Twitter

Whalemap, 2018 yılındaki dip seviyelerinin satın alım noktası olarak popüler bir hal alması sebebiyle, bu fiyat bölgesinin önemli bir destek alanını temsil ettiğini kaydetti. 

Whalemap, buna ek olarak “Çok fazla insan bunu bilmiyor, buna rağmen tam olarak yukarıdaki işlemin gerçekleştiği bölgedeki balinalar tarafından çok fazla BTC biriktirildi” konuşmalarında bulundu. 

“Şu anda bile, 337 bin adet BTC bu cüzdanlarda birikmiş durumda. BTC topraklarında gözünüzü açık tutabileceğiniz çok önemli bir alan.” 

Bitcoin duvarı ve giriş konuşmalı grafik. Kaynak: Whalemap/ Twitter

Borsalardaki bakiyeler düşüşü tetikledi

Borsalar bile bu ay 19 bin abd parası seviyesindeki BTC alım satımların ya da yatırımların bu ay popüler hale geldiğini vurguladı. 

Zincir ardü araştırma şirketi Glassnode’dan gelen veriler, geçtiğimiz birkaç günde büyük kripto borsaları BTC bakiyelerinin bir önceki aya göre daha fazla düşüş ile karşı karşıya kettiklarını ortaya koyuyor. 

Glassnode tarafından izlenen 19 kripto borsası, hem 18 hem de 19 Ekim olmak üzere en yeni 30 günde 100 bin adet BTC kaybetti. 

Borsaların bir ay öncesine kıyasla günü, işe koyuldıklarından daha fazla BTC ile en yenilandırdıtığı en yeni gün 8 Ekim’di.

Bitcoin’in 30 günlük pozisyon değişimi. Kaynak: Glassnode

Bununla birlikte borsaların toplam bakiyesi Eylül güninın en yenilarında 2,46 milyon iken, bu rakam 19 Ekim itibariyle 2,34 milyon BTC’nin biraz üzerine oldu. 

Bitcoin borsaların bakiye tablosu. Kaynak: Glassnode

Bu havadisde paylaşılan hepsi görüşler ve ifadeler, yalnızca yazara aittir ve ‘Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir; bu nedenle yatırım en yeniuçı verirken özü araştırmanızı yapmanızı öneririz.”