Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
2022’nin ilk yarısında NFT basmak için 2,7 milyar birim harcandı: Rapor


Kripto kişisiları, blockchain veri firması Nansen’in paylaştığı yeni piyasa araştırmasına göre 2022’nin ilk yarısında Ethereum blockchaini üzerinde NFT basmak için 2,7 milyon birima denk gelen 963.227 Ether (ETH) harcadı. Söz meselesu NFT basımının büyük bir çoğunluğu OpenSea.io’da gerçekleşti.

Nansen’in araştırmasına göre bu süreçte Ethereum’da 1.088 milyon adet farklı cüzdan adresinden basım işlemleri gerçekleştirildi. Diğer taraftan toplamda 107 milyon birima denk gelen NFT BNB Chain’de basılırken, 77 milyon birimlık NFT ise Avalanche’de basıldı. Söz meselesu iki blockchain üzerindeki NFT basımında ise toplamda 263.800 adet farklı cüzdan adresi kullanıldı.

Sadece 22 Mzamanıs gününde 69 adet NFT koleksiyonunun start vertılması, günlük basım hacmini 120 bin ETH’ye çıkarmıştı. Ethereum üzerinde yılın ilk yarısında basılan ve satılan toplam NFT koleksiyon szamanısı ise 28.986. NFT projelerinin üçte ikisinden fazlası 5 ETH’den daha az değerde iken, 140 adet koleksiyon ise 1.000 ETH’tan fazlaydı. Ethereum’daki ilk beş NFT koleksiyonu, toplam basımın yüzde 8,4’ünü oluşturdu. Bunlar sırasıyla Pixelmon – Generation 1, Moonbirds, VeeFriends Series 2, Genesis Box ve World of Women Galaxy.

Toplanan miktarın yaklaşık yarısı NFT projelerinde kalırken, diğer yarısı varlık dışı cüzdanlara dağıtıldı. Nansen sadece NFT projelerinin adreslerinden anlık işlem adreslerine yapılan doğrudan transferleri takip edebildi. Yani diğer karşı taraflara yapılan transfer veya işlemler kaydedilmedi, bu sebeple de NFT sat satından zaman en yenira elde edilen fonların nasıl kullanıldığına yönelik bilgiler de sınırlıydı.

Nansen, güncel araştırmanın yanı sıra, hem ERC-721 hem de ERC-1155 token standartları için Ethereum’daki en iyi 500 NFT koleksiyonunun performansını izleyen NFT-500 gibi endeksleriyle de tanınıyor. Firma buna ek geçtiğimiz yıl Andreessen Horowitz’den 12 milyon birimlık yatırım almıştı.