Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
92 ülkede görüldü, vaka szamanısı 35 bini aştı! ‘Neredeyse hepsiü erkek’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) maymun çiçeğiyle ilgili olarak onayladığı yeni duyuruda hastalığın 92 ülkede görüldüğünü belirtti. 35 bini aşan vakaların neredeyse tamamının erkek olduğu aktarılırken şu ana görecek şekilde 12 kişinin hayatını kaybettiğinin altı çizildi.

thumbs_b_c_6468965bca0165c620b45e545662d9fc

92 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği virüsü, Covid-19 ve diğer küresel sağlık sorunlarını görüşmek ve kamuoyuna bilgi vermek üzere basın toplantısı düzenledi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus onayladığı duyuruda, maymun çiçeği virüsünün şu ana görecek şekilde 92 ülkede görüldüğünü ve dünya genelindeki vaka szamanısının 35 bini aştığını belirterek, 12 kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini aktardı.

“NEREDEYSE TÜM VAKALAR ERKEK”

Maymun çiçeği virüsü vakalarının neredeyse tamamının erkeklerden oluştuğuna dikkat çeken Ghebreyesus, “Neredeyse hepsi vakalar, erkeklerle birlikte olan erkekler arasında bildirilmeye devam ediyor. Sağlığı ve insan haklarını korumak, bu topluluklara özel hizmetler ve bilgiler tasarlamak ve sunmak hepsi ülkeler için önemini koruyor. Tüm ülkeler için birincil odak noktası, maymun çiçeği hastalığına hazır olduklarından emin olmak ve risk azaltma önlemleri dahil olmak üzere etkili halk sağlığı araçlarını kullanarak bulaşmzamanı durdurmak olmalıdır” dedi.

Aşıların salgını kontrol etmede önemli bir rol oynayabileceğini söyleyen Ghebreyesus, “Birçok ülkede aşılara en çok talep var. Ancak şu aşamada aşıların temini ve bunların etkinliğine ilişkin veriler sınırlıdır” ifadelerini kullandı. Covid-19 salgını sırasında yaşanan ülkeler arasındaki eşitsiz aşı erişimine atıfta bulunan Ghebreyesus, “Covid-19 pandemisi sırasında gördüğümüz aşılara adaletsiz erişimin tekrarlanacağından ve en yoksulların geride kalmaya devam edeceğinden şüphe duyuyoruz” ifadelerini kullanarak, maymun çiçeği virüsünü yeniden adlandırmak için çalışmaların yürütüldüğünü de duyurularine ekledi.

“KORONAVİRÜS ÖLÜMLERİ YÜZDE 35 ARTTI”

Covid-19 salgınında dünya genelinde vakaların ve can endişelarının en yeni 7 günlarda hızla uçtuğına dikkat çeken Ghebreyesus, en yeni 4 7 gün içinde Covid-19 sebebiyle küresel olarak bildirilen ölümlerin yüzde 35 uçtuğını açıkladı. Ghebreyesus, “Sadece geçen 7 gün, dünya çapında 15 bin kişi Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti. Enfeksiyonları önlemek ve hayat kurtarmak için hepsi araçlara sahip olduğumuz için bu kabul edilemez. Hepimiz bu virarden ve pandemiden bıktık. Ancak virüs bizden bıkmadı. Omicron baskın varyant olmaya devam ediyor ve BA.5 alt varyantı yzamanılmanın yüzde 90’nından fazlasını temsil ediyor” dedi.

Kuzey yarımkürede daha donuyoruz havaların yaklaşması ve insanların içeride daha fazla zaman geçireceğine dikkat çeken Ghebreyesus, “Daha yoğun bulaşma ve hastaneye yatış riskleri önümüzdeki aylarda artacaktır. Bu sadece Covid-19 için değil, grip dahil diğer hastalıklar için de geçerlidir. Ancak çaresiz değiliz. Lütfen aşı olmadıysanız aşı ve güçlendirici aşı olun” dedi.

Covid-19’un yzamanılmasını önlemek için tavsiyede bulunan Ghebreyesus, “Mesafe koyamadığınızda maske takın ve özellikle iç mekanlarda kalabalıktan kaçınmaya çalışın. Bu virüsle yaşamzamanı öğrenmek hakkında çok şey meseleşuluyor. Ama 7 günda 15 bin ölümle yaşayamzamanız. Aşılara ve diğer araçlara eşit olmayan erişimle yaşayamzamanız. Covid-19 ile yaşamzamanı öğrenmek, orada değilmiş gibi davrandığımız anlamına gelmez. Bu, özümizi korumak ve başkalarını korumak için sahip olduğumuz araçları kullandığımız anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

“BU AKILALMAZ ZULÜM SONA ERMELİDİR”

Özellikle Afrika ülkelerinde büyüyen bir sorun olan gıda kıtlığına dikkat çeken Ghebreyesus, “Cibuti, Etiyopya, Kenya, Somali, Güney Sudan, Sudan ve Uganda da dahil olmak üzere Afrika’da şimdi milyonlarca insan açlıkla karşı karşıya. Kuraklık, çatışma, iklim değişikliği ve artan gıda, yakıt ve gübre fiyatları erişim eksikliğine katkıda bulunuyor” dedi. Ghebreyesus, “Açlık ve yetersiz beslenme, sağlığa doğrudan bir tehdit oluşturur ve aynı zamanda vücudun savunmasını zzamanıflatır. Zatürre, kızamık ve kolera gibi hastalıklara kapı açar. Gıda güvensizliği buna ek bazı insanları gıda ve sağlık hizmetleri için ödeme yapmak arasında seçim yapmaya zorlar. İnsanların sıtma, kolera ve daha fazlası ile karşı karşıya ktopladığı bu akılalmaz zulüm en yenia ermelidir. Bunun tek çözümü barıştır” dedi.

Etiyopya’nın Tigray bölgesinde çıkan isyancı hareketler sebebiyle bölgede çıkan çatışmaları hatırlatan Ghebreyesus, “Etiyopya’nın 6 milyonu aşkın nüfusa sahip bölgesi Tigray’da insan yapımı bir felaket var. Bu 6 milyondan fazla insanı etkiliyor. Bölgeye bazı yiyeceklerin gönderilmesine rağmen yine de insanların ihtiyaç duyduğu temel hizmetlere erişim yetersiz. Yani, damlayan gıda yardımı ve bazı ilaçlar dışında, bu arada hiç aşı yok” ifadelerini kullanarak, en azından temel hizmetlerin devam ettirilmesi gerektiğine vurgu onayladı.

Kaynak: İHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Satıcıların kabusu olmuşlar! Satıcıların kabusu olmuşlar! “Geçen yıl 3 bindi, bu yıl…”
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk! Kaymakam olarak atandıTürkiye Cumhuriyeti güninde bir ilk! Kaymakam olarak atandı
Sapık dedenin foyası ortaya çıktı! Her ayrıntısı mide bulandırdıSapık dedenin foyası ortaya belirlendi! Her ayrıntısı mide bulandırdı