Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD Adalet Bakanlığı 3,36 Milyar Dolar Değerinde 50.676 Bitcoin’e (BTC) El Koydu

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) 2012 yılında Silk Road Deep Web platformundan çalınan 50.676 adet Bitcoin’in (BTC) konumini bulduğunu açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı, 2011-2013 yılları arasında faaliyet gösteren Silk Road Deep Web platformu ile bağlantılı 50.676 adet Bitcoin’e (yaklaşık 3,36 milyar abd abd dolarıı) el koyduklarını açıkladı. Söz meselesu Bitcoin’ler yaklaşık 10 yıl önce James Zhong tarafından çalınmıştı. Sanık Zhong 2021 yılında bu suç sebebiyle göz altına alıp tutuklandı fakat Bitcoin’lerin akıbeti bugüne görecek şekilde bilinmezliğini korumaya devam etti. Zhong, 4 Kasım 2022 Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri Bölge Yargıcı Paul G. Gardephe huzurunda suçunu kabul etti.

ABD Savcısı Damian Williams mesele hakkında şu konuşmalarda bulundu:

James Zhong on yılı aşkın bir süre önce Silk Road’dan yaklaşık 50.000 Bitcoin çalarak sanal dolandırıcılık yapmıştır. Neredeyse on yıl boyunca, bu devasa zarar Bitcoin yığınının nerede olduğu bir gizeme dönüşmüştü. Uzun araştırmaların en yeniucunda kolluk etkilileri bu çalıntı Bitcoin’ler ile dolu belleğinin konumini tespit etti ve el koydu.

DOJ tarafından yapılan konuşmada sanık Zhong’un Silk Road üzerindeki bir açığı suistimal ederek sitenin varlıklarını çettiğı belirtildi. Detaylara göre, Zhong ilk olarak yaklaşık 2.000 Bitcoin yatırdı ve bunu farklı farklı hesaplara bölerek onayladı. İlk para yatırma işleminden zaman en yenira Zhong, hızlı bir şekilde bir dizi para çekme işlemi gerçekleştirdi.

Dolandırıcılık planı sayesinde Silk Road’dan ilk başta yatırdığından çok daha fazla Bitcoin çeken sanık, bu sayede binlerce Bitcoin’lik kazanç elde etti. Örnek olarak, 19 Eylül 2012‘de Zhong, bir Silk Road cüzdanına 500 Bitcoin yatırdı. İlk para yatırma işlemini tamamladıktan saniyeler zaman en yenira 500 Bitcoin’lik beş farklı para çekme işlemi gerçekleştirerek net 2.000 Bitcoin’lik bir kazanç elde etti.

Silk Road internet üzerinde açılan ilk yasadışı market olarak akıllara kazınmıştı. Beraberinde Dark Net ve Deep Web gibi tanımları getiren bu atılım kimilerine göre bir devrim kimilerine göre suçlular için çanak tutan bir yapıdan ibaretti. 2011 yılında Ross Ulbricht tarafından kurulan bu platform 2013’de kurucusunun tutuklanmasının ardından en yenilandırdıılmış ve içerideki binlerce Bitcoin’e yetkililer tarafından el meselelmuştu. Geçen sene yapılan Bitcoin konferansında canlı yzamanin aracılığıyla katılan Bitcoin savunucusu Ross Ulbricht, 2013 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.