Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD Enflasyon Verileri Yüzde 8,3 Olarak Açıklandı: Bitcoin dakikalar içerisinde büyük düşüş yaşadı

ABD Ağustos zamani enflasyon verisinin %8,3 olarak açıklanması üzerine Bitcoin volatil hareketler gözlemlenmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz dakikalarda %8,3 olarak açıklanan enflasyon oranı, yıllık bazda %8,1 aylık bazda ise –%0,1 olarak bekleniyordu.

Geçtiğimiz aylar boyunca ABD’de enflasyon oranının beklentilerin üzerinde olmasından kaynaklı Bitcoin ve diğer piyasalarda oldukça düşüş yaşanmıştı. Geçtiğimiz ay açıklanan veri ile birlikte Bitcoin’de birçok çalışan ve bilirkişi yükseliş beklentisine girmişti. Ancak beklendiği gibi olmadı ve Bitcoin fiyatında henüz bir yükseliş gözlemlenmedi.

Haziran zamani enflasyon oranı beklentiler üzerinde gelmesi en yeniucu ABD Merkez Bankası, faiz oranlarında 75 baz puanlık artış gerçekleştirmişti. Bunun üzerinde Temmuz zamani enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesin rağmen FED yine de 75 baz puan artış uyguladı.

Bitcoin’le ters olarak hareket ettiği bil inen abd parası indeksi (DXY) 109 seviyelerine görecek şekilde yükseliş yaşamasının ardından yaklaşık 1 7 gündır düşüş performansı sergiliyor.