Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD Hazine Bakanı emeklilik fonlarında Bitcoin’e karşı oldu


Bitcoin ve kripto para karşıtı tutumuyla bilinen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, emeklilik fonlarında BTC’ye konum verilmesi fikrine karşı oldu.

9 Haziran’da New York Times’ın DealBook D.C. zirvesinde meseleşan Yellen, 401(k) ve diğer emeklilik planlarında Bitcoin’e yatırım imkanı sunmgüni “çok tehlikeli” bulduğunu açıkladı.

“Bu emekliliği için birikim yapanların çoğuna tavsiye edeceğim bir şey değil. Bana göre epey riskli bir yatırım.”

ABD’de bireysel emeklilik fonlarına yapılan yatırımlar, vatandaşlara bazı vergi indirimi avantajları sağlıyor. Yellen’ın duyurusı ise bu fonlarda hangi yatırımlara vergi indirimi uygulanacağı meselesunda düzenlemelerin gelebileceğinin ipuçlarını verdi.

“Vergi yasaları, vergi meselesunda avantajlı şekilde birikim yapma fırsatı sundu,” diye belirten Yellen, şöyle devam etti:

“Meclis bu alana müdahale etmek ister ve ‘401(k) ve emeklilik planlarına vergi teşvikleri getirdik ve bu birikimlerin hangi biçimde olabileceğini düzenlemek istiyoruz,’ derse, bana göre bunun haklı sebepleri olacaktır. Bunu tavsiye ediyorum demedim.”

Yellen’ın duyuruları, ABD’nin en büyük emeklilik planı sağlgünicılarındna Fidelity Investments’ın kripto yatırımcılarını mutlu edecek bir duyuru yapmasından devamında geldi.

Fidelity, nisan en yeniunda uyguladığı duyuruyla 401(k) emeklilik birikim hesabı sahiplerine Bitcoin’e doğrudan yatırım yapma imkanı vereceğini açıkladı. Hesap sahipleri, portföylerinin yüzde 20’ye görecek şekildeını BTC’ye günirabilecek.