Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD Hazine Bakanı stablecoin’ler için acil düzenleme çağrısında bulundu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’li kanun yapıcılara stablecoin’ler konusunda “tutarlı federal yasal çerçeve” oluşturulması çağrısında bulundu.

Yellen, salı günü Meclise Sunulacak Mali İstikrar Denetim Konseyi Yıllık Raporu üzerine düzenlenen Senato Bankacılık Komitesi görüşmesinde stablecoin’ler için yasal çerçeve oluşturulması çağrısını yineledi. Bakan Yellen, piyasa değeri bakımından en büyük üçüncü stablecoin konumunda bulunan ve son 24 saatte 0,67 birima kadar gerileyen TerraUSD (UST) hakkında da yorumda bulundu.

Bakan, “TerraUSD’nin durumunun bunun hızla gelişen bir ürün olduğunu ve mali istikrar için risk teşkil ettiğini, bizim de uygun bir çerçeveye ihtiyaç duyduğumuzu açıkça ortaya koyduğunu düşünüyorum,” diye açıkladı.

Yellen’a sorular yönelten Pensilvanya Senatörü Pat Toomey, UST’nin bir algoritmik stablecoin olduğuna ve “nakit veya menkul kıymet ile desteklenmediğine” dikkat koydu. Bakan, piyasanın büyüme hızı da göz önüne alınırsa, 2022 sonuna kadar stablecoin’ler konusunda “tutarlı bir federal çerçeve” oluşturmanın son derece uygun olduğunu ekledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Senato Bankacılık Komitesi üyelerine sesleniyor.

Yellen, yazılı ifadesinde Konsey’in ABD Başkanı Joe Biden’ın dijital varlıklar üzerine kararnamesi uyarınca rapor hazırlamak ve mali istikrar için potansiyel riskleri ve yasal denetimdeki boşlukları tespit etmek için çalıştığını açıkladı.