Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD Hazine yetkilisi uyguladırımlarla ilgili düşüncelerini paylaştı

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı terör finansmanı ve mali suçlardan sorumlu sekreter yardımcısı Elizabeth Rosenberg, kripto para birimi karıştırıcılarına uyguladırım uygulanmasının, hükümetin dijital varlıkları yasadışı yollarla kullanmak isteyen yabancı kuruluşlara verdiği cevabı güçlendirmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Rosenberg, Rusya’ya yönelik uyguladırımları ele alan Senato Bankacılık Komitesi’nin Salı günkü duruşmasında, Hazine Bakanlığının Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine Blender.io veya Tornado Cash gibi kripto karıştırıcıları eklemesinin, ABD hükümetinin kuruluşların uyguladırımlardan kaçınmasını önlemek için hareket ettiğini bildirmenin etkili bir yolu olabileceğini söyledi.

Rosenberg, “Yaptırımlar, fonlarını aklamak için bir karıştırıcı kullanmaya çalışan herhangi bir suçlu için caydırıcı olarak hizmet ediyor. Bu durum, kara para aklamaya müsamaha gösteremeyeceğimizi göstermek için kullanabileceğimiz etkili bir yol,” ifadelerini kullandı.

“Karıştırıcılar gibi gizliliği artıran teknolojiler, gerçekten de yasadışı finansman akışını anlamak ve belirlemek için bir şüphe kaynağı.”

Elizabeth Rosenberg, salı günü ABD Senatosu Bankacılık Komitesine hitap ediyor

Rosenberg buna ek olarak, kripto sektöründeki bazı kişilerin Hazine’nin karıştırıcılara uyguladığı uyguladırımlara karşı öfkeli olduğunu söyleyen Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren’ın sorularını yanıtladı. Rosenberg buna ek olarak Rus oligarklarının Ukrayna’daki savaşa bağlı bireyleri ve kuruluşları ekonomik olarak etkilemeyi amaçlayan çabalardan kaçınmak için dijital varlıkları kullanabileceğini söyledi. Diğer taraftan sektördeki birçok kişi ise Hazine’nin eylemlerini eleştirdi.

İlginizi Çekebilir: ABD Hazinesi, İran merkezli fidye yazılımı grubuna uyguladırım uyguladı

Hazine, Blender.io ve Tornado Cash gibi karıştırıcıların yanı sıra eylül zamanında bir Rus neo-Nazi paramiliter grubu ve İran merkezli bir fidye yazılımı grubundaki bireylere bağlı olduğu iddia edilen belirli Bitcoin (BTC) adreslerini de hedef topladı. Kripto kişisiları arasındaki eleştiri ve belirsizlik devam ederken, Hazine ise Tornado Cash’in açık kaynak koduyla etkileşim kurmanın, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC)’ın uyguladığı uyguladırımları ihlal etmeyeceğini söyledi.