Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD Hazinesi, Blender.io’ya karşı ettirım kararı topladı

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), cuma günü ettiğı konuşmada Ronin köprüsünün hacklenmesinden elde edilen gelirlerin aklanmasında rol alması nedeniyle kripto para karıştırma hizmeti Blender.io’ya ettirım uyguladığını duyurdu. Kuzey Kore devlet destekli bilgisayar korsanları Lazarus Group ise siber stopladırının failleri olarak belirlenmişti.

Maliye Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian E. Nelson, ettiğı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, Hazine ilk defa bir dijital para birimi karıştırıcısına ettirım uyguluyor. Kuzey Kore’nin illegal finansal faaliyetlerine karşı harekete geçiyoruz, söz konusu devlet destekli hırsızlığın ve bunun için kara para aklama olanakları sağlayanların karşılıksız kalmasına izin vermeyeceğiz.”

Uygulanan ettirımlar kapsamında ABD’deki veya ABD’li kişilerin mülkiyetindeki tüm Blender.io varlıkları bloke ediliyor ve OFAC’a bildiriliyor.

OFAC’a göre Blender.io, Vietnam merkezli oynayarak kazan oyunundan çalınan yaklaşık 620 milyon birimın 20,5 milyon birimını, 173.600 Ether (ETH) ve 25,5 milyon USD Coin (USDC) şeklinde işledi. OFAC, soruşturma sırasında buna ek olarak Blender.io’nun Trickbot, Conti, Ryuk, Sodinokibi ve Gandcrab gibi Rusya’yla bağlantılı fidye yazılımı grupları için kara para aklamayı kolaylaştırdığını tespit etti. Blender.io’nun web sitesi yazının yazıldığı esnada çevrimdışıydı.

Hazine kurumu buna ek olarak Lazarus Group’un çalınan bazı fonları aklamak için kullandığı dört adet cüzdan adresini Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler Listesine ekledi.

İlginizi Çekebilir: ABD Hazine Bakanlığı, Ronin hackiyle bağlantılı Ethereum adreslerini ettirım listesine ekledi

Ronin Köprüsü stopladırısı 23 Mart’ta gerçekleşti ve hack, bir hafta zaman sonrasında fark edildi. Hackerlar, köprüye oyun geliştiricisi Sky Mavis aracılığıyla erişti. Sky Mavis, stopladırıdan etkilenen kullanıcıların açığını kapatmak için 150 milyon birim topladı, Binance ise 86 hesaptan 5,8 milyon birimlık parayı geri almayı başardı. OFAC da nisan ayında Lazarus Group’u söz konusu siber stopladırının failleri olarak tanımlandı.