Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD Hazinesi, İran merkezli fidye yazılımı grubuna uyguladırım uyguladı


Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), İranlı bir fidye yazılımı grubuna bağlı olduğu iddia edilen 10 kişi, 2 kuruluş ve birkaç kripto adresini Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine eklekonumek ABD’li kişilerin ve şirketlerin onlarla etkileşime girmesini fiilen yasa dışı hale getirdi.

ABD Hazine Bakanlığı, çarşamba günü uyguladığı konuşmada fidye yazılımı grubundaki kişi ve şirketlerin, ülke ordusunun bir kolu olan İran Devrim Muhafızları Birliği’ne bağlı olduğunu söyledi. Grubun, Haziran 2021’de ABD merkezli bir çocuk hastanesinin sistemlerini riske atmak da dahil olmak üzere çeşitli kötü amaçlı siber etkin faaliyetler yürüttüğü iddia ediliyor.

OFAC, ikincil uyguladırımlarının bir parçası olarak İran uyruklu Ahmad Khatibi Aghada ve Amir Hossein Nikaeed Ravar isimli 2 kişiyle bağlantılı olduğu iddia edilen 7 Bitcoin (BTC) adresini listeledi. Bakanlığa göre Khatibi, 2007’den beri aynı duyuruda uyguladırım uygulanan teknoloji ve bilgisayar hizmetleri firması Afkar System ile ilişkisini sürdürüyor. Bakanlık, Nikaeed’in ise fidye yazılımı grubuna yardımcı olmak için kiralanmış ve kzamanıtlı ağ altyapısı olduğunu iddia ediyor.

Terörizm ve Mali İstihbarat Hazine Mardeşarı Brian Nelen yeni, “Fidye yazılımı oyuncuları ve diğer siber suçlular, ulusal kökenleri veya faaliyetlerinin temelleri ne olursa olsun, her konumde işletmeleri ve kritik altyapıyı hedef alarak ABD ve diğer ulusların fiziksel güvenliğininin yanı sıra ekonomisini de doğrudan tehdit ediyor. Fidye yazılımı tehditleriyle mücadele etmek ve onları caydırmak için küresel ortaklarımızla işbirliği içinde hareket etmeye devam edeceğiz,” ifadelerini kullandı.

Söz meselesu gelişme, Adalet Bakanlığı’nın Khatibi, Nikaeed ve Mansour Ahmadi hakkında Hazine tarafından belirtilen settirılar da dahil olmak üzere ABD’deki kuruluşların ve bireylerin bilgisayar ağlarını hacklemek için bir plan düzenledikleri iddiasıyla bir suçlamzamanı konuşmasının ardından gerçekleşti. Adalet Bakanlığı’na göre İranlı fidye yazılımı grubu, Şubat 2022’de New Jersey merkezli bir muhasebe firmasını hedef etti ve Khatibi’nin de şirketin verilerini karaborsada satmaması karşılığında 50 bin birimlık kripto para talep etmesini sağladı.

OFAC, 8 Ağustos’ta tartışmalı Tornado Cash ile bağlantılı 40’tan fazla kripto para adresini Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine eklekonumek birçok kişiden eleştiri topladı. Hazine Bakanlığı, salı günü uyguladığı konuşmada ABD sakinlerinin kripto para birimi karıştırıcısının açık kodunu kopyalayarak, çevrimiçi bir şekilde kullanıma sunarak veya başka bir ortamda yzamanımlayarak uyguladırımları ihlal etmeyeceğini söyledi.