Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD kurumları, Kuzey Koreli serbest çalışanlar hakkında uyarıda bulundu

Amerika Birleşik Devletleri Adalet, Dışişleri ve Hazine Bakanlıkları, Kuzey Koreli’lerin kripto endüstrisi başta olmak üzere çeşitli serbest teknoloji işlerindeki faaliyetlerine karşı ortak bir tavsiye uyarısı yayımladı.

Cuma günü yayımlanan bu uyarıda özel firmaların Kuzey Koreli çalışanları işe almaktan kaçınmaları için bazı önemli önemli noktaların altı çizildi. ABD kurumları, bu çalışanların, uyguladırımları ihlal etmek için kullanılabilecek fikri mülkiyetin yanı sıra veri ve fon hırsızlığının da dahil olduğu birçok risk oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu.

Pandemi sebebiyle en yeni zamanlarda serbest iş piyasasında ciddi bir artış görüldü ve kripto da merkeziyetsiz bir sektör olduğu için mevcut kripto endüstrisindeki en kazançlı bilgi teknoloji işlerinden bazılarını sunuyor. Bu durum, Kuzey Kore’nin kripto sektörüne duyduğu ilgiye karşı temkinli olan ABD kurumlarının duyduğu endişelerin başında geliyor.

Kuzey Koreli Çalışan İşlemlerine Genel Bakış

Yapılan uyarıda, Kuzey Koreli çalışanların asıl ülke bilgilerini saklamak, üçüncü ülke IP adreslerini ve çalınan kimlikleri satın almak için genellikle sanal özel ağları (VPN) kullandığı belirtildi. Uyarıda buna ek olarak şu ifadelere yer verildi:

“Risk taşıyan söz konusu kişiler, iş dünyası, kripto para, sağlık ve fitness, sosyal ağ, spor, eğlence ve yaşam tarzı gibi birçok sektörü kapsayan çeşitli yazılım ve uygulamalar geliştiriyor.”

Söz konusu uyarıda, ABD tabanlı şirketlerdeki bu tür çalışanları belirleyebilmek için bir geliştiricinin serbest platform profilindeki isim yazımı, uyruk, eğitim ve iş geçmişi, çalışma alanı, iletişim bilgileri ve diğer ayrıntılardaki tutarsızlıkların da dahil olduğu bazı önemli noktalar vurgulandı.

Kripto para biriminde ödeme talebi ve Çin merkezli banka hesaplarına sık sık yapılan para transferleri de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasındaydı.

İlginizi Çekebilir: Kuzey Kore “takıntılı” Virgil Griffith’in cezası belli oldu

Kuzey Kore, gerçekleştirilen çeşitli fidye yazılımı stopladırıları ve hack’leri sebebiyle para çalma konusunda oldukça ses getirdi, buna ek olarak Lazarus isimli en büyük hack gruplarından birine de ev sahipliği yapıyor. Yakın zamandaki Axie Inifity’deki yaklaşık 600 milyon abd ABD parasıılık Ronin Köprüsü hack’inin arkasında da Lazarus grubunun olduğu tahmin ediliyor.