Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD resesyona girerken Bitcoin 19.000 abd parasıa tutunuyor

Resmi verilerin ABD ekonomisini durgunluğa (resesyon) sokmasıyla beraber Bitcoin (BTC), 29 Eylül Wall Street açılışında dar bir aralıkta işlem gördü.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Veriler ABD’nin resesyona girdiğini gösteriyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, BTC/USD’nin yazının yazıldığı esnada hâlâ 19 bin abd parasıın biraz üzerinde gezindiğini gösterdi.

Parite, ikinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin yüzde -0,6 olarak hesaplandığı ABD için kasvetli rakamlar kaydetti. Bu durum, Beyaz Saray’ın aksini iddia etmesine rağmen, ABD’nin resesyon için standart kriterleri karşıladığı anlamına geliyordu. Ülkede art arda iki çeyrek boyunca negatif büyüme kaydedildi.

Finansal yorum kaynağı The Kobeissi Letter, “Herkes durgunluklardan sanki hiç olmayacakmış gibi bahsediyor,” ifadelerini kullandı.

“Sağlıklı olan herhangi bir ekonomide, uzun vadede birçok resesyon olur. Hiç resesyon yaşamadıysanız, sadece içi boş bir balonunuz olur. Şu an, sadece bir balonumuz ve bir resesyonumuz var. Sahte piyasalar işe yaramaz.”

Bu arada Avrupa’daki durumu araştırma eden Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) baş ekonomisti Robin Brooks, tüketici güveni verilerinin ardından Euro Bölgesi’ne de “derin” bir durgunluğun varmak üzere olduğu meselesunda dikkat.

Popüler Twitter hesabı Unusual Whales, “İkinci çeyrek GSYİH revizyonunun negatif olması, Beyaz Saray’ın bunun bir resesyon tanımı olmadığını belirttiğini hatırlatıyor,” ifadelerini kullanarak bu yılın işe koyulrında işe koyulyan resesyonun ne olduğu meselesundaki kafa karışıklığını sürdürdü.

Söz meselesu gelişme, İngiltere Merkez Bankası’nın Birleşik Krallık tahvil piyasasına aniden müdahale ederek Bitcoin’in doğuşundaki atmosferi anımsatan bir hareketle niceliksel genişlemeye (QE) geri dönmesini takip etti.

19.000 abd parası seviyesi istikrarsız görünüyor

Bununla birlikte Bitcoin fiyat hareketi, aylık kapanışa sadece bir gün kala bile önemli bir oynaklıktan kaçınmzamanı başardı.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin 12.000 abd parasıa düşebilir – Araştırma

Yazının yazıldığı esnada BTC/USD, 19 bin abd parasılık desteği kırmaya çalışıyordu.

Zincir ardü analitik kaynağı Material Indicators ise yüzde -0,6’lık GSYİH en yeniucunun, olabilen yüzde -0,9 olabiliteinden daha iyi olduğuna dikkat topladı.

Material Indicators, Binance’deki BTC/USD emir defterinin ekran görüntüsünü paylaşarak piyasa dibinin “olmadığı” meselesunda dikkat.

Analitik kaynağı, ekteki yorumların bir bölümünde ise, “Güçlü ekonomik rapor, FED’in sıkılaşmasının henüz çok fazla etkisi olmadığı anlamına geliyor,” ifadelerine konum verdi.

BTC/USD emir defteri verileri (Binance) grafiği. Kaynak: Material Indicators/ Twitter

Cointelegraph, bu sayfadaki hiçbir içeriği veya ürünü onaylamamaktadır. Size elde edebileceğimiz hepsi önemli bilgileri sağlamzamanı amaçlamakla birlikte, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce özü araştırmalarını yapmalı ve en yeniuçlarının hepsi sorumluluğunu taşımalıdır. Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemez.