Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD’de faiz oranları yüzde 4’e yükseltildi


ABD Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), faiz oranlarına ilişkin en yeniuçını duyurdu.

2 Kasım’da toplanan FOMC, faiz oranlarında 75 baz puan artışa en yeniuç verdi. Böylece yüzde 3,25 olan faiz yüzde 0,75 yükselmiş oldu.

Piyasalar merkez bankasından 75 baz puanlık bir artış bekliyordu.

Fed, COVID-19 pandemisinde uygulanan parasal genişleme politikaları en yeniucunda ülkede enflasyonun tırmanmasının ardından tutumunu değiştirdi. Mart zamaninda parasal daralma stratejisi uygulamaya start veryan Fed, bugünkü hariç beş kez daha faiz artırdı.

Enflasyon olabilecek hızda olmasa da geriliyor

ABD’de enflasyon, haziran zamaninda Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 9,1’e ulaşmasıyla birlikte tepe etti. Art arda gelen faiz en yeniuçlarının ardından, yıllık TÜFE ağustos zamaninda yüzde 8,3’e geriledi.

Cointelegraph’ın havadisine göre, enflasyon eylül zamaninda gerilemeye devam ederek yüzde 8,2’yi gördü. Ne var ki piyasalar, yıllık TÜFE’nin eylül zamaniyla yüzde 8,1’e gerilemesini bekliyordu.

Aylık enflasyon da piyasaların beklediği gibi gelmedi. ABD İşçi İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre enflasyon, eylül zamaninda piyasaların beklentisinin aksine yüzde 0,2 değil yüzde 0,4 yükseldi.

Fed’in faiz en yeniuçlarının enflasyonu durdurmada başarılı olup olmadığı, ekim zamani TÜFE verilerinin açıklanmasıyla daha da netleşecek. BLS, ekim zamani verilerini 10 Kasım’da paylaşacak.

Merkez bankası, enflasyonu orta vadede yüzde 2’ye çekmeyi hedefliyor.