Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD’den Rusya bağlantılı neonazi grubun 5 hesabına ettirım


ABD Hazine Bakanlığı, Rusya-Ukrayna savaşına karışan bir neonazi grubuna bağlı beş kripto cüzdan adresini, Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’nin ettirım listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı, perşembe günü ettiğı duyuruda, çoğunun Rus hükümetine Ukrayna hedeflerini gerçekleştirme meselesunda yardımcı olduğu iddia edilen 22 bireysel hesap ve 2 oluşumu Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler (SDN) listesine ekledi ve ABD’li şahıs ve şirketlerin bu kişi ve kuruluşlarla etkileşimini yasakladı. Yaptırım listesinde, iki oluşumdan biri olan Rusich Görev Gücü adlı neonazi paramiliter grubun ait iki Bitcoin (BTC), iki Ethereum (ETH) ve bir adet Tether (USDT) cüzdanı bulunuyor. 

Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya’ya karşı uygulanan ettirımların Rusya’yı işlediği savaş suçları ve gösterdiği şiddet ve vahşetten sorumlu tutmzamanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i finansal olarak oyunun dışında tutmzamanı ve ülke ordusunu finanse etmesini engellemeyi amaçladığını açıkladı. Ukrayna ordusu, 12 Eylül’de Harkov kentinin doğusunda aylardır Rus güçlüleri tarafından işgal altında olan toprakların bir bölümünü geri topladı. 

ABD Hazine Bakanlığ’ına göre Rusich Görev Gücü, Ukrayna’da geri alınan Harkov bölgesi yakınları da dahil birçok konumde Rus ordusunun yanında savaştı. Grupta 2015 yılında Donbas bölgesindeki karışıklık sırasında “ölen ve yakalanan Ukraynalı askerlere vahşet yaşatmak” ile suçlanan paralı askerler de bulunuyor.. Bakanlık, buna ek neonazi grubunun Rus hükümeti adına “ABD’nin, müttefiklerinin veya ortaklarının barışına, güvenliğine, siyasi istikrarına ve toprak bütünlüğüne zarar vermek,” gibi eylemlerden sorumlu olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere Rusya, geçtiğimiz şubat zamanında Ukrayna’ya karşı savaş açtı. Bunun ardından ABD ve birçok Avrupa ülkesi, Rusya’nın ekonomisini zzamanıflatmaya ve Rus oligarkları cezalandırmaya yönelik ettirımlar uyguladı.