Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD’den tartışma yaratan S-400 en yeniuçı! Hindistan’a başka, Türkiye’ye başka…

ABD Temsilciler Meclisinde dün onaylanan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa tasarısının (NDAA) detayları ortaya çıkmaya devam ederken, Türkiye’ye karşı uygulanan çifte standart da gün yüzüne oldu.

Yaklaşık 650 eklemenin olduğı NDAA’ya Hindistan’ın Rusya’dan S-400 ettiğı için uygulanması planlanan CAATSA uyguladırımlarından muaf tutulmasına ilişkin bir madde eklendi.

Hindistan kökenli Temsilciler Meclisi Üyesi Ro Khanna’nın sunduğu tasarı eki, dün yapılan oylamada kabul edildi.

Ekte, S-400 satın alımından dolzamani Hindistan’a uyguladırım muafiyeti verilmesinin ABD-Hindistan savunma bağlarını güçlendireceği belirtildi.

thumbs_b_c_a41abbe194100817f1bf87ce32753a3e

ABD’NİN ÇİFTE STANDARDI

Hindistan, 2019’da 5 adet S-400 savunma hava sistemi için Rusya ile 5,5 milyar birim değerinde anlaşma imzalamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan S-400 alması sebebiyle Hindistan’a CAATSA uyguladırımlarından muaf olmadığı dikkatsında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi tarafından S-400’lerin sevkiyatının ardından yapılan konuşmada, Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) kapsamındaki uyguladırımlar çerçevesinde Hindistan’a henüz herhangi bir muafiyet en yeniuçı vermedikleri kaydedilmişti.

indir

Amerikalı yetkililer, her ne görecek şekilde CAATSA’nın istisnaları veya ülkelere yönelik muafiyetlerinin olmadığını öne sürse de Hindistan’ın da muafiyet elde etmesi muhtemel görünüyor.

TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULANMIŞTI

Buna karşın, CAATSA kapsamında NATO üyesi Türkiye’ye S-400 meselesunda uyguladırım uygulayan ABD’nin, Moskova’nın Hindistan’a S-400 sevkiyatına devam etmesine göz yumması çifte standart olarak değerlendiriliyor. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yeni Avatar filminin fragmanı yayınlandı, serinin ikincisi Aralık'ta beyaz perdede olacakYeni Avatar filminin fragmanı yzamaninlandı, serinin ikincisi Aralık’ta beyaz perdede olacak
"Selde neredeydi?" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ekrem İmamoğlu'ndan yanıt“Selde neredeydi?” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ekrem İmamoğlu’ndan yanıt
Erdoğan'dan flaş sözler! 'NATO kayıtlarına girdik'Erdoğan’dan flaş konuşmalar! ‘NATO kzamanitlarına girdik’