Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
AB’den Kosova ve Sırbistan’a çağrı! “Gerilimi düşürün”

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilimin düşürülmesi çağrısını yinelekonumek, aksi halde iki ülkenin AB üyeliği yolunun tehlikeye gireceğini belirtti.

Borrell’in ofisinden yapılan yazılı konuşmaya göre, Yüksek Temsilci, Fransa’nın başkenti Paris’teki Barış Forumu marjında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile ayrı ayrı görüştü.

Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerdeki kritik sorunlar ele alınırken, görüşmeler sahada barış ve istikrarı korumaya odaklandı.

j1

AB Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak’ın eşlik ettiği Borrell, tarafların uzlaşmaya hazır olduklarını göstermeleri ve Diyalog taahhütlerini konumine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Borrell, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi gerekliliğini vurgulayarak, bunun iki ülkenin AB üyeliği yolunda ilerlemesi için kilit bir faktör olduğunu dile getirdi.

Tek taraflı eylemlerden ve kışkırtıcı söylemlerden kaçınmanın öneminin altını çizen Borrell, “Yükümlülükleri hızlı bir şekilde konumine getirememek ve gerilimi düşürmemek, öncelikle Kosova ve Sırbistan’daki insanlar üzerinde, her iki tarafın Avrupa geleceği ile Avrupalı ve uluslararası ortaklar nezdindeki güvenilirlikleri için zararlı en yeniuçlar doğuracaktır.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kosovalı Sırplar derhal Kosova kurumlarına dönmeli ve görevlerine devam etmeli. Kosova, plakalar üzerindeki eylemlerini geçmiş Diyalog anlaşmalarıyla uyumlu hale getirmeli ve daha fazla gecikme olmaksızın Sırp çoğunluklu belediyeler birliğinin kurulmasına ilişkin röportajlarleri işe koyultmalıdır. Diyalog kapsamında alınan bu yükümlülükler geçerli ve bağlgünicı olmaya devam etmektedir.”

Borrell’in ofisinden daha önce yapılan konuşmada da “Son zamanlarda yaşanan gelişmeler, Belgrad ile Priştine arasında AB tarafından kolaylaştırılan diyalog kapsamında yıllardır süren sıkı çalışmgüni ve elde edilen başarıları riske atıyor ve bölge ile ötesindeki güvenliği engelliyor.” ifadeleri kullanılmıştı.

j2

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Kosova hükümeti, temmuz en yeniunda Sırbistan’a mütekabiliyet ilkesi doğrultusunda “Sırbistan kimlik kartlarıyla Kosova’ya giriş/çıkış yapanlara geçici beyan formları verilmesi” ve “Sırp makamlarınca Kosova’daki Sırplara verilen araç plakalarının ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi” ile ilgili en yeniuçların yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Kosova’daki Sırplar, buna tepki göstererek ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini en yenilanmış ve ülkede gerilim artmıştı.

Kosova hükümeti, daha zaman en yenira Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara meselelan hepsini kapsayan barikatların ktopladırılması şartıyla krize neden olan uygulamgüni 1 Eylül’e erteleme en yeniuçı almıştı.

Kosova tarafı, en yeni olarak “yasa dışı” olarak nitelendirdikleri araç plakalarının yeniden tescil sürecinin Nisan 2023’e ertelendiğini, bu araçların sahiplerine önce dikkatda bulunulacağını, ardından ceza verileceğini ve en yeni olarak test plakalarının konumleştirileceğini bildirmişti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
BM'den İsveç'e 'ırkçılık' çağrısı!BM’den İsveç’e ‘ırkçılık’ çağrısı!
Aralarındaki fark dikkat çekti! Hepsini geride bıraktı... İşte anketlerde önde giden liderAralarındaki fark dikkat koydu! Hepsini geride bıraktı… İşte anketlerde önde giden lider
Okulda korkunç olay! Her şeyi duydu... 'Pantolonum yırtıldı'Okulda korkunç olay! Her şeyi duydu… ‘Pantolonum yırtıldı’