Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD’li fast-food zinciri Chipotle’ın Merge kampanyası erken en yenilandı


Kripto zamaninin en önemli teknolojik güncellemesi olarak kabul edilen Ethereum Merge yükseltmesi, 15 Eylül zamaninde başarıyla gerçekleşti. Bu gelişmeyle birlikte; Ethereum ağı, resmi olarak ‘iş kanıtı (Proof-of-Work)’ modelinden çok daha az enerji tüketimine neden olan ve çok daha verimli olduğu düşünülen ‘hisse kanıtı (Proof-of-Stake)’ modeline geçiş uyguladı. Yapılan yükseltmenin, Ethereum ağındaki enerji tüketimini yüzde 99,95 oranında azaltması bekleniyordu. Yaşanan gelişmeye ithafen dünyaca ünlü ABD’li fast-food zinciri Chipotle ise Merge’ü kutlamak için ‘Proof of Steak’ isimli bir kampanya işe koyultmıştı.  

Söz meselesu kampanya kapsamında Chipotle’ın, Ethereum ile alınan yemeklerde müşterilere yüzde 99,95 oranında indirim yapacağı ifade edilmişti. İndirim, yemek siparişlerinde 20 abd abd dolarııa görecek şekilde kullanılabiliyordu. Fakat kampanya, müşterilerin hızla 20 bin abd abd dolarıılık ürün alarak hedef limite ulaşmasının ardından 29 Eylül Perşembe gecesi erkenden en yenilandı. Normal şartlarda kampanyanın, 4 Ekim Salı gününe görecek şekilde devam etmesi planlanmıştı.

Chipotle, kampanya için Flexa ile iş birliği uyguladı

Öte yandan; Chipotle, söz meselesu kampanya için dijital ödeme hizmetleri şirketi Flexa ile iş birliği uyguladı. Flexa destekli SPEDN uygulaması, kişisiların ödeme yapmak için dijital hediye kartları oluşturmasına olanak tanıdı. Satış sırasında, Chipotle çalışanları oluşturulan QR kod formundaki hediye kartlarını tarattı.  

Meksika yemekleri satan ünlü fast-food zinciri, bu yılın haziran zamanında kripto paralarla ödeme kabul etmeye işe koyuldığını duyurmuştu.