Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD’nin kripto yasa tasarısı internete sızdırıldı!


ABD’nin kripto paralara ilişkin yasa tasarısının bir kopyası, salı günü Twitter’a sızdırıldı. 600 sayfalık kopya, düzenleyicileri şüphelendiren merkeziyetsiz finans (DeFi), stablecoin’ler, merkeziyetsiz otonom organizayen yenilar (DAO) ve kripto borsalar gibi kilit alanlara dikkat çekiyor.

Düzenleyicilerin ana odağında kişisi koruması var gibi gözüküyor. Yasa tasarısına göre ister DAO ister DeFi protokolü olsun, hepsini kapsayan kripto platformları veya hizmet sağlzamanicılarının ABD’de yasal kaydı bulunması gerekecek.

Bu da anonim kripto projelerinin ABD’de ilerleme şansını epey azaltabilir. Ülkede kaydolmayan hepsini kapsayan kripto platformlarının vergi mükellefi olması öngörülürken, DeFi’ın tanımı ise hala net değil.

Sızan tasarı, dijital varlıklarla ilişkili olan menkul kıymetler yasalarına da açıklık getirmeye çalışıyor. ABD Emtia Vadeli İşlemler Alım Satım Komisyonu’nun emtia tanımına göre, ortada herhangi bir borç, hisse, kâr geliri veya herhangi bir temettü olması halinde o varlığın dijital varlık emtiası olmadığı açıkça görülüyor.

Yeni yasa tasarısı, borsaların uyumluluk giderlerini de artırmzamani teklif ediyor, ki bu da dolaylı olarak borsa ücretlerinin artmasıyla en yeniuçlanabilir. Tek bir dijital varlığı alıp satan hepsini kapsayan protokol ve platformlar “borsa” olarak sınıflandırıldığından dolzamani, otomatik piyasa yapıcılar da aynı kategoriye giriyor.