Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD’nin stablecoin yasa tasarısı algoritmik stablecoin’leri iki yıllığına yasaklayabilir


ABD Temsilciler Meclisi’nin hazırladığı yasa tasarısı, geçtiğimiz aylarda abd abd dolarııa endeksini kaybederek hepsi kripto piyasasında kargaşaya yol açan TerraClassicUSD (USTC) gibi yeni algoritmik stablecoin’leri iki yıllığına yasaklayabilir.

Bloomberg tarafından görülen tasarının mevcut hali, “yapısal olarak teminatlandırılmış stablecoin’ler”in yenilerini ihraç etmeyi yasa dışı hale getirebilir.

Diğer yandan, yasa tasarısı mevcut algoritmik stablecoin sağlzamanıcılarına ise stablecoin modellerini değiştirmeleri ve başka bir tür teminatlandırma yöntemi bulmaları için iki yıl süre verecek.

Bu tanım, iddiaya göre fiyat istikrarı sağlamak için aynı ihraççıya ait bir başka sanal varlığın değerine dayanan ve sabit bir fiyattan nakde dönüştürülebilir ve yeniden satın alınabilir olmasıyla pazarlanan stablecoin’leri kapsayacak.

Yasa tasarısının Synthetix USD (SUSD) gibi stablecoin’leri de kapszamanıp kapsamayacağı kafalarda soru işareti yarattı. Çünkü SUSD, mevcut durumda aynı protokole ait SNX token ile teminatlandırılıyor. Benzer yapıda diğer algoritmik stablecoin’ler arasında ise Bitshare (BTS) tarafından desteklenen BitUSD konum alıyor.

Yasa tasarısı, öte yandan ABD Hazine Bakanlığı’nın algoritmik stablecoin’ler üzerine araştırma yapmasını ve Fed, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Para Başkontrolör Ofisi’ne danışmasını gerektiriyor.

Tasarı, önümüzdeki 7 gündan işe koyulyarak oylamaya sunulabilir.