Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan emekli maaşlarına ve asgari ücrete zam duyurusı!

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Habertürk’te merak edilen soruları yanıtladı. Kurtulmuş, temmuz zamanında emekli maaşlarına yüzde 40’lara varan bir dokunuş olacağını, asgari ücret için ise farklı seçeneklerin masada olduğunu söyledi. Enerji fiyatlarıyla ilgili de meseleşan Kurtulmuş, “Döviz bazında baktığımızda Türkiye’de dünyadan daha fazla değerlendiğını söyleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş’un meseleşmasından öne çıkanlar şöyle:

EMEKLİLERE EK ZAM NE KADAR OLACAK?

“Temmuz zamanında işçi emeklileri de dahil olmak üzere alım gücünü daha yukarı çıkaracak bir fiyat ayarlaması, yüzde 40’lara yakın bir dokunuş olacak.

Hayat pahalılığını azaltmak için eldeki bütün imkanları seferber ederek çalışıyoruz. Bu yaz aylarında rahatlamzamanı hissedeceğiz. Türkiye özü özüne yeten bir ülke oldu.

ENERJİ FİYATLARI

Enerji fiyatlarıyla ilgili döviz bazında baktığımızda Türkiye’de de değerlendi ama dünyadan daha fazla değerlendiğını söyleyemeyiz. Ya petrolünüz, doğal gazınız olacak ya da paranız rezerv para olacak. Paranız rezerv para değil, petrol, doğal gaz gelirleriniz yok. Vatandaşın alım gücünü olumsuz etkilemesin diye 165 milyar TL kamudan finanse etmişsiniz. Burada yapılabilecek olan şeyler maksimum şekilde oldu. Türkiye’de ekonomide yeni bir yönelişin olduğunun altını çizmek lazım.

Türkiye, 2013 yılından bu yana bir tercihte bulunmuştur. IMF programından sıyrıldıktan devamında bir istikamete girdik. Üreten, istihdamı artıran, yatırımı teşvik eden, ihracatı değerlendiran bir Türkiye modeli.

‘TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ROTAYA GİRMİŞ OLACAK’

Türkiye üretimde ve ihracatta bir ivme yakaladı. Mühim olan bunu kalıcı hale getirmek. Enflasyon ve dövizde oynaklık da giderildikten devamında Türkiye çok önemli bir rotaya girmiş olacak.

Alım gücü azalıyor, görüyoruz. Neler yapılması gerektiğini de biliyoruz. Bu zor süreçten inşallah çıkacağız.

ASGARİ ÜCRETTE ARA ZAM FORMÜLÜ NE?

Vatandaşın gündeminde ne varsa hükümetin masasındadır. Eldeki imkanlar çerçevesinde vatandaşın sorunlarını çözmek hükümetin vazifesidir. Asgari ücretle ilgili farklı seçenekler var. Bunlardan biri ile ilgili en yeniuç verilir ve uygulanır. Açıklama ilgili bakanlığa düşer.

EYT AÇIKLAMASI

EYT’de çalışmalar yapılıyor. Tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem ama dediğim gibi bu mesele da hükümetin masasında.

ERKEN SEÇİM OLUR MU?

AK Parti’nin, Cumhur İttifakı’nın böyle bir gündemi yok. Siyasi geleneğimizde seçim popülizmi yapmak yok. İnşallah 2023’de seçimlere gideceğiz.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Son dakika | Erdoğan-Selman görüşmesi sona erdi! İki ülke ortak bildiri yayınladı: Yeni bir dönem başlayacakSon dakika | Erdoğan-Selman görüşmesi en yenia erdi! İki ülke ortak bildiri yzamanınladı: Yeni bir dönem start veryacak
Eşi Eşi “Bana 5 yıl önce tecavüz etti, şimdi taciz ediyor” dedi, evine çağırıp öldürdü! Cesedin yanındaki notta bakın ne yazıyordu
Halk plajında iğrenç olay! Vatandaşlar yakalayıp dövdüHalk plajında iğrenç olay! Vatandaşlar yakalzamanıp dövdü