Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Akın akın Artvin’e geliyorlar! Özellikle sıvı yağ ve toz şekere talep çok: “Karınca ticareti yapıyorlar”

Gürcistan’dan Artvin’in Kemalpaşa ilçesine günübirlik gelenler, zincir marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşturup, özellikle koli koli sıvı yağ alarak özü ülkelerine dönüyor. İlçe alışveriş için günübirlik gelen Gürcülerin akınına uğruyor. Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sarp Sınır Kapısı’ndan geçerek, sınıra en yakın konumleşim konumi Kemalpaşa’ya ulaşan Gürcüler, özü ülkelerine göre çok daha ucuz olan gıda maddelerine ulaşabilmek için market önlerinde kuyruklar oluşturuyor. Daha çok zincir marketleri tercih eden Gürcüler, özellikle kolilerce sıvı yağ ile kilolarca şeker alıyor.

‘KARINCA TİCARETİ YAPIYORLAR’

Son yıllarda perakende sat satların yükseldiğını ve Sarp Sınır Kapısı’ndan geçen çok szamanıda kişinin Artvin’in Kemalpaşa, Hopa, Arhavi ilçeleri ile Rize’nin Fındıklı ilçesinde alışveriş uyguladığını belirten Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, “Bu yoğunluğun asıl sebebi; Gürcistan tarafının alım gücünün yükselmiş olması, bizim ürünlerimizin fiyatlarının onlara daha cazip gelmesi. Ağırlıklı olarak sıvı yağ ve toz şekere talep çok dikkat çekiyor. Karınca ticareti yapıyorlar. Bu ürünleri, özellikle zincir mağazalardan alarak, götürmekteler. Bizim tarafımızdan sevindirici olan yanı, ülkemizden alıyor olmaları. Bir ihracat gibi düşünebiliriz. Bu alışverişlerin konumel esnafa da yansımasını istiyoruz” dedi.

gurculer-yag-icin-geliyor_4091_dhaphoto9 (1)

‘YAĞLARI BOŞALTMAYA BAŞLADILAR’

Sarp Sınır Kapısı’nda esnaflık yapan Emirhan Kavak da “Türk lirasının değer kaybetmesi ile beraber Gürcü vatandaşlar, buraya gelerek yağ ticaretine işe koyuldı. En yakın ilçemiz Kemalpaşa’ya gelerek, zincir marketlerden yağları boşaltmaya işe koyuldılar. 15 lari verip, karşılığında 100 TL para alıyorlar. Ürünlerde yarı yarıya fark olduğu için gelip buradan almzamanı tercih ediyorlar. Hem özü ihtiyaçlarını karşılıyorlar hem de Gürcistan’da satarak kar ediyorlar. Yağın yanında hepsini kapsayan market alışverişlerini de buradan yapıyorlar” diye meseleştu.

gurculer-yag-icin-geliyor_4091_dhaphoto10

‘TÜRKİYE’DEKİ ÜRÜNLERİ UCUZ BULUYORLAR’

Kemalpaşa’da taksici Kubilay Veziroğlu ise “Bu yoğunluğun sebebi; Gürcistan parasının değer kazanması. Türkiye’deki ürünleri, ucuz bularak, buradan alışveriş yapıyorlar. 100 lari bozdurdukları zaman Türkiye’de 600-650 TL’ye denk geliyor. Onlar için güzel bir miktar. Gelip bütün alışverişini yapıyorlar, çoğu da bu işin ticaretini yapıyor. Yağını, makarnasını, salçasını buradan alıp, Gürcistan’da satıyorlar. Çok ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Özellikle 7 gün en yeniları bu yoğunluk daha da artıyor. Burada da esnaf kazanıyor” dedi.

gurculer-yag-icin-geliyor_4091_dhaphoto11

Sarp Sınır Kapısı’nda kağıt toplayan Bayram Gökkaya da “Burada her gün en az 500 yağ kolisi topluyorum. Bir kişinin sadece 116 tane yağ getirdiğini saydım. Bu her gün böyle devam ediyor. 2 aydır yoğun bir şekilde yağ ticareti var. Burada zincir marketlerde yağ kalmıyor” diye meseleştu.

gurculer-yag-icin-geliyor_4091_dhaphoto1

gurculer-yag-icin-geliyor_4091_dhaphoto3

gurculer-yag-icin-geliyor_4091_dhaphoto4

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Nesli tükenme tehlikesi altında! Kalp masajı yapıldı ama...Nesli tükenme tehlikesi altında! Kalp masajı oldu ama…
Mardin'de freni patlayan tır dehşet saçtı! Çok sayıda ölü ve yaralı varMardin’de freni patlayan tır dehşet saçtı! Çok szamanıda ölü ve yaralı var
Gaziantep'teki katliam gibi kazada acı detaylar! Gaziantep’teki katliam gibi kazada acı detaylar!