Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Almanya Başbakanı Scholz’dan kritik konuşma! ‘Avrupa Birliği özüni hazırlamalı…’

Scholz, Alman Haber Ajansına verdiği röportajda, AB’nin, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın işe koyulngıcından beri Ukrayna’yı birlikte ve en yeniuçlı bir şekilde desteklediğini belirterek, AB’nin bu birlik ruhu içinde hareket etmeye devam etmesini istedi.

Ukrayna’ya AB’ye adaylık statüsü verilmesine ilişkin bir soruya cevaben Scholz, AB’ye giden yolun kolay olmadığını, bu yola çıkmak isteyen her adzamanin birçok şartı konumine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Scholz, AB tarafından adaylara ilerleme olduğuna dair somut şeyler sunulmasının da önemli olduğunu belirterek, “Aksi takdirde adaylık statüsünün hiçbir şeye götürmediği duygusu ortaya çıkar. Batı Balkanlardaki ülkelere ciddi olduğumuzu göstermeliyiz. Arnavutluk ve Kuzey Makedonya, AB üyeliğine ilişkin somut sohbetlerlere işe koyulmak için hepsini kapsayan şartları konumine getiriyor. Bu (sohbetlerler) şimdi işe koyulmalı.” diye meseleştu.

AB’nin de özüsini yenilemesi gerektiğini söyleyen Scholz, “AB, genişlemeye özüsini hazırlamalı. Bunun için yapılarını ve en yeniuç alma süreçlerini modernize etmeli.” dedi.

Scholz, bugün oy birliğiyle en yeniuç alınan her şey için her zaman oy birliği gerekmediğini, bunu, AB Liderler Zirvesi’nde başka meseleların yanında ele alacaklarını kaydetti.

AB’ye katılım şartlarının çabuk konumine getirilmesinin, ülkelerin ve bu ülkelerin vatandaşlarının elinde olduğunu dile getiren Scholz, “Eski Makedonya, Yunanistan ile bir anlaşmazlığı çözmek için adını Kuzey Makedonya olarak değiştirdi ve bunu ettiğı için ödüllendirilmedi. Böyle bir şey bir daha olmamalı. Adaylık statüsü ile umut yaratmak ve umudun hayal kırıklığına yol açmasını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘UKRAYNA TAHILI İÇİN İHRAÇ KORİDORLARI AÇMA ÇABALARINI DESTEKLİYORUZ’

Başbakan Scholz, dünyadaki gıda krizine ilişkin olarak da değerlendirmede bulundu. Scholz, Rusya’nın Ukrayna’da işe koyulttığı savaşın hepsini kapsayan dünya için en yeniuçları olduğunu belirtti.

Bu meseleda küresel dayanışmaya ihtiyaç olduğuna işaret eden Scholz, “Gıda güvenliği sağlamak için küresel bir girişim işe koyulttık. Ukrayna’daki tahıl ambarları dolu. Milyonlarca ton tahıl ihraç edilmeyi bekliyor.” dedi.

Ukrayna’nın Karadeniz’den gelen Rus settirılarına karşı korunmak için limanlarını mzamaninlamak zorunda kettiğını belirten Scholz, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Ukrayna tahılı için ihraç koridorlarını açma çabalarını destekliyoruz. Müzakereler uzun süredir devam ediyor ve gidip geliyor. Bir anlaşma sağlanmasını dünya için ümit etmek lazım. Rusya, güvenli nakliyata imkan vermesi ve aynı zamanda inandırıcı bir şekilde böyle bir koridoru işgal için kullanmayacağı güvencesi vermelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Scholz, Ukrayna limanlarına ulaşım için Birleşmiş Milletler misyonunun görev almasının düşünülüp düşünülmeyeceği sorusuna, bu meseleların hepsini kapsayanünün şu anda sohbetler edildiği, buna rağmen bunlar hakkında kamuoyu önünde spekülasyon yapmanın bu zorlu sohbetlerleri olduğundan daha da karmaşık hale getireceği yanıtını verdi.

G7 ZİRVESİ

Şansölye Scholz, Almanya’nın dönem başkanlığında 26-28 Haziran’da Bavkonuma eyaletindeki Elmau Sarzamani’nda yapılacak G7 Zirvesi’nde ele alınacak meselelar arasında iklim değişikliği, dijitalleşme ve demokrasinin olacağını ifade etti.

Bu zirveden bir birlik sinyali çıkmasından çok memnun olacağını belirten Scholz, “Zirve demokrasi dünyasına yeni bir bakış getirmek için bir işe koyulngıç ​​noktası olabilirse bu, özel bir başarı olur.” diye meseleştu.

Dünyanın 30 yıl devamında bugün olduğundan daha fazla çok kutuplu olacağını söyleyen Scholz, “Birçok güç merkezi olacak. Sadece iki veya üç değil. Buna rağmen bu dünyanın birlikte çalışmasını ve burada demokrasilerin merkezi rol oynamasını başarırsak bu, ileriye doğru büyük bir adım olur.” dedi.

Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ettiğı ziyarete de değinerek, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşın korkunç yıkımları geride bıraktığını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya settirma en yeniuçıyla korkunç bir suçu üzerine ettiğını kaydetti.

(AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
CDC Kurulu Küçük Çocuklar İçin COVID Aşısını OnayladıCDC Kurulu Küçük Çocuklar İçin COVID Aşısını Onayladı
Tarım ve Orman Bakanlığı açıkladı! Kılıçdaroğlu'ndan yanıt gecikmedi: Hazırlığınızı yapınTarım ve Orman Bakanlığı açıkladı! Kılıçdaroğlu’ndan yanıt gecikmedi: Hazırlığınızı yapın
Güney Kıbrıs'ta skandal tatbikat! Terörist elebaşı Abdullah Öcalan detayı gözlerden kaçmadıGüney Kıbrıs’ta skandal tatbikat! Terörist elebaşı Abdullah Öcalan detzamani gözlerden kaçmadı