Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier kötü havadisi verdi! ‘Birbirimizi bağlayan her şeyi güçlendirin’

Steinmeier, “Birbirimizi bağlayan her şeyi güçlendirin” başlığıyla ettiğı halka sesleniş meseleşmasında, Rusya’nın Ukrayna’da savaş açtığı 24 Şubat güninin bir dönüm noktası olduğunu belirterek Rusya-Ukrayna Savaşı’nın, Almanya’yı da güvensizliğe sürüklediğini ifade etti.

Avrupa’da savaşın genişleme şüphesinin bulunduğuna, enerji krizinin yaşandığına, fiyatların yükseldiğine ve başarılı ekonomi modelinin baskı altında olduğuna işaret eden Steinmeier, birlikteliğe ve demokrasiye güven duymanın zarar gördüğü bir dönemde bulunduklarını anlattı.

Almanya’nın savaşta olmadığını vurgulayan Steinmeier, “Bunun değişmesini de istemiyorum. Savaşın genişlemesi hatta nükleer gerilimin yaşanması engellenmeli.” dedi.

ff

İKİ ALMANYA BİRLEŞMESİNDEN SONRA ‘EN DERİN KRİZ’

Cumhurbaşkanı Steinmeier, halkın bazı meselelarında şüphe duyduklarını vurgulayarak 1990’da iki Almanya’nın birleşmesinden zaman en yenira “en derin krizin” yaşandığını söyledi.

Rusya’nın, Ukrayna’ya stopladırmasıyla Avrupa’daki güvenlik düzenini yıktığını savunan Steinmeier, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emperyalist düşüncesiyle “uluslararası hukuku ihlal ettiğini” ve “toprak gasbı ettiğını” kaydetti.

İki Almanya’nın birleşmesinden zaman en yenira Sovyet birliklerinin tek kurşun bile atmadan evlerine dönmelerinin barışçıl bir gelecek için büyük umut verdiğini ifade eden Steinmeier, “Benim de bu umudum vardı. Bu, yıllarca ettiğım çalışmalarımın arkasındaki itici güç oldu. Ancak günümüz Rusyası’na baktığımızda eski hayallere konum yok. Ülkelerimiz bugün birbirine karşı duruyor.” diye meseleştu.

Steinmeier, diyalog ve birleştirici bir şeyin argünişı konumine ideoloji ve ardünlük kurma mücadelelerinin işe koyuldığını ifade ederek “Bu mücadele uzun vadede uluslararası ilişkilerin geleceğini şekillendirecek. Üzücü gerçek şudur: Dünya, çok acil bir şekilde iş birliğine ihtiyaç duyduğu halde daha fazla karşı karşıya gelinen döneme doğru ilerliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İklim değişikliği, salgınlar, açlık ve göç gibi sorunlara işaret eden Steinmeier, bu sorunların uluslararası iş birliği olmadan çözülemeyeceğini vurguladı.

Steinmeier, bu gelişmelerden Almanya’nın da etkilendiğine işaret ederek “Daha zor yıllar bizi bekliyor. Almanya için rüzgara karşı bir dönem başlıyor.” dedi.

Bu dönemin ardesinden gelmek için Almanya’nın en yeni yıllarda geliştirdiği güce güvendiğini belirten Steinmeier, ülkesinin ağır krizlerden geçme deneyimine, güçlü şirketlere ve araştırma kurumlarına sahip olduğunu, ekonomik olarak da diğer ülkelerden daha iyi bir durumda bulunduğunu kaydetti.

‘SAVAŞ MANTALİTESİNE İHTİYACIMIZ YOK’

Steinmeier, bunun yanı sıra ülkesinin ihtilaflara karşı direnç göstermesi gerektiğini belirterek “Savaş mantalitesine ihtiyacımız yok yine de ihtiyacımız olan direnme ruhu ve direnme gücüdür.” ifadelerini kullandı.

Buna güçlü Alman ordusunun da dahil olduğunu aktaran Steinmeier, Avrupa’nın ortasında güçlü bir ülke olan Almanya’nın ittifakın savunmasına katkıda bulunma görevi de bulunduğunu belirtti.

Steinmeier, “Almanya, NATO’da, Avrupa’da sorumluluğunu kabul ettiği güvencesini partnerlerimize veriyorum.” diye meseleştu.

Halkın gelecek dönemde kısıtlımalar yaşayacağını, bazılarının bunu şimdiden hissettiğini söyleyen Steinmeier, özü başına bu zorluktan çıkamayanlara devletin yardım edeceğini belirtti.

Steinmeier, bu enerji krizinde adaletsizliklerin oluşmaması için zenginlerin de çözüme katkıda bulunması çağırısında bulundu. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Trump'tan dikkat çeken Twitter açıklaması!Trump’tan dikkat çeken Twitter duyurusı!
Denizde yakaladı, ne olduğu bilmeden kucakladı! Hatası pahalıya patladı, çığlıkları sahili inlettiDenizde yakaladı, ne olduğu bilmeden kucakladı! Hatası pahalıya patladı, çığlıkları sahili inletti
TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandıTTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı