Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Almanya, en iyi kripto ekonomileri listesinde ABD’yi solladı!

Yeni bir bildiriye göre, Almanya 2022 yılının üçüncü çeyreğinde dünyanın en elverişli kripto ekonomisi haline geldi. Son çeyrekte en ard sırada konum alan Amerika Birleşik Devletleri ise, en iyi kripto ekonomisi kategorisinde 7’inci sıraya geriledi. 

Coincub tarafından derlenen kripto ekonomisi sıralamaları, kriptoya elverişli şekilü, kripto için net düzenleyici çerçeveler, daha şeffaf düzenleyici iletişimler ve daha fazlası gibi çeşitli faktörleri inceledi. 

Almanya, vergi cenneti olmamasına rağmen uzun vadeli kripto sahiplerini ödüllendiren en güçlü “geleneksel vergi” kripto ekonomilerinden biri olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte Alman yasaları, neredeyse bir yıldan fazla bir süredir kripto varlıklar üzerinde vergilendirme uygulamıyor. 
 

İsviçre, pozitif kripto düzenleyici tutumlarıyla birlikte ikinci sırada konum alıyor. Bununla birlikte İsviçre, en iyi kripto organizasyonlarından bazılarına da ev sahipliği yapıyor. Coincub’ın derlediği listede devamındaki üç sırada ise, Avustralya, BAE ve Singapur konum alıyor. 

Öte yandan Avustralya, kriptolara karşı büyük bir iştah gösterdi ve hükümet geçtiğimiz bir yılda varlıkları dengeli bir şekilde destekledi. Avustralya, makul vergi politikalarıyla birlikte kripto mevzuatlarını zorladı. Birleşik Arap Emirlikleri, büyük ölçüde Web3 teknolojisine yatırımda bulundu ve kriptolardan elde edilen gelirlere vergilendirme uygulamadı. Son olarak Singapur ise, kripto alım satımı ve yatırımıyla uğraşan nüfusun önemli bir kısmı ile Asya’da bir kripto santrali olarak özüni kanıtladı. 

Bununla birlikte ABD, olumsuz vergi politikaları ve düzenleyici netlik eksiliği yüzünden 7’inci sıraya geriledi. Bildiri, ABD’nin kriptonun stratejik iş konumi emekli maaşlarının bir parçasını oluşturmasına izin veren tek ülke olduğunu kaydetti. Birtakım önemli kripto düzenlemeleri meselesunda yasama meclisi çalışmalarını devam ettirirken, ABD, önümüzdeki çeyreğe görecek şekilde sıralamada daha ard sırlara çıkabileceği düşünülüyor. 

“Bitcoin” ile ilgili en çok aramaların szamanısıyla belirlenen en çok kripto meraklısı ülkeler arasında El Salvador başta olmak üzere, Nijerya ve Orta Afrika Cumhuriyeti konum etti. 

Nüfusunu neredeyse yüzde 20’sinin (20 milyon insan) kriptoya yatırım uyguladığı Vietnam ise, en fazla kripto saklayan ülke olduğu tespit edildi. ABD ise, 46 milyondan fazla kripto tutan ya da kriptoya yatırım yapan nüfusun neredeyse yüzde 13’üne sahip.