Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Almanya’nın meseleştuğu Türk! 557 bin euro buldu, sahibine verdi

Almanya’da ölen insanların evlerini tasfiye eden Sinoplu Hüseyin Ersoy, ülkede gündem oldu. Baden-Württemberg eyaletinde konum alan Mannheim kentinde yaşayan Ersoy, bir evde bulduğu 557 bin euro ve 2 bin 700 İsviçre frankını mirasçısına geri vermesi devamındası ülkenin gündemine oturdu. Almanya’da kahraman ilan edilen 45 yaşındaki 3 çocuk babası Ersoy’u, Almanya’nın gündemine oturan olay ise hayatını kaybeden bir adamın evini boşalttığı sırada bir dolabın kapağını açmasıyla işe koyuldı. İşçi olarak 1999’da Almanya’ya gelen Ersoy uyguladığı konuşmada, 17 sene bir fabrikada çalıştıktan devamında fabrikadan ayrılıp özü işini kurduğunu belirterek, “Boşaltılması gereken evler, dükkanlar, bodrum katları, çatı araları varsa bahçeler gibi konumlerin boşaltılması gerekiyor. Benim de ev boşaltma, daire boşaltma, iş konumi boşaltma firmam var” dedi.

‘ÇANTAYI AÇINCA İÇİNDE PARA OLDUĞUNU GÖRDÜM’

Başına gelen olzamanın boşaltılması gereken bir daire işi ile işe koyuldığını aktaran Ersoy, “Normal bir şekilde işimizi ettik daire içinde işimiz bitince bodrumdaki oda bölümüne geçtim ertesi gün orada fazla iş olmadığı için zaten bir devamındaki güne bırakmıştım. Eski bir dolabın içindekileri boşaltırken, kutunun içerisinden bir torba belirlendi. İçerisinde kitap olduğunu düşündüm. Çantzamanı açınca içinde kitap değil para olduğunu gördüm” dedi.

‘HİÇ BU KADAR ÇOK PARAYI BİR ARADA GÖRMEMİŞTİM’

İlk başta çanta içerisindeki paraların sahte olduğunu düşündüğünü aktaran Ersoy, “Ufak bir kontrolden devamında paraların sahte olmadığını anladım. Yüklü bir miktar olduğunu anladım ve heyecanlandım. Çünkü hiç bu görecek şekilde çok parzamanı bir arada görmemiştim” ifadelerini kullandı.

‘SAYDIĞIMDA 557 BİN EURO ARTI 2 BİN 700 İSVİÇRE FRANKI VARDI’

Dairedeki işlerini bitirdikten devamında buldukları paraları saymak üzere eve götürdüklerini aktaran Ersoy, “İşimizi bitirip paraları eve götürdüm. Saymam gerektiğini düşündüm. Çünkü az bir meblağ değil. Saydığımda 557 bin euro artı 2 bin 700 İsviçre Frankı vardı” dedi. Paraları saymasının ardından eşi ve çocuklarına durumu anlattığını ifade eden Ersoy, “Eşimle ve çocuklarımla meseleşup, bu paranın bize ait olmadığını düşünerek parzamanı teslim etmek üzere bayanı aradık. Kendim imam hatip mezunu olduğum için kul hakkının miras hakkı olduğunu düşünerek teslim ettik” dedi.

Ersoy, “Rabbim her şeyle bana gelin ama kul hakkıyla gelmeyin, diyor. Bunu bilerek o parzamanı sahiplenemezdik. Alman bayanı aradığımızda işimizi bitirdiğimizi ve anahtarı teslim etmek istediğimizi aynı zamanda evde bir miktar para bulduğumuzu fakat miktarı belirtmeden izah ettik” dedi.

ss

‘KORONAVİRÜS NEDENİYLE GÖRÜŞMEK İSTEMEDİ’

Covid-19 salgını sebebiyle paranın mirasçısının özüleriyle ilk etapta görüşmek istemediğini aktaran Ersoy, “O zamanlar Covid-19’un en yoğun dönemleri olduğu için bayan koronavirüs tehlikesi sebebiyle bizimle görüşmek istemediğini belirtti. Ben ısrarla görüşmemiz gerektiğini belirttim. 9-10 gün devamındası için randevu verdi. Kendisi bu civarda değildi ve başka bir şehirde yaşıyordu. Ailenin tek çocuğuydu” dedi.

Eşiyle birlikte dairede buldukları parzamanı mirasçısına teslim etmeye gittiklerini belirten Ersoy, mirasçıya ilk olarak özüsini buraya getiren güçlüin İslamiyet olduğunu belirttiğini aktararak, “Kendisinin rızası olmadan kesinlikle 1 euroya dahi dokunamayacağımızı söyledik. Ben bunu özüm söyledim ve meseleşmanın devamını eşime bıraktım. Bayan eşime ne görecek şekilde para buldunuz diye sordu. Eşim olabilite edin deyince bayan 500 euro ya da 600 euro civarı olabilir diye olabilite etti” dedi.

ŞAKA YAPTIĞIMIZI ZANNETTİ

Mirasçının olabilitelerinin yanlış olduğunu özüsine söyleyince kadının özülerine “50 bin euro olamaz” dediğini aktaran Ersoy, “Eşim 50 bin euro değil ama 550 binden fazla olduğunu söyleyebilirim, dedi. Kendisi şaka uyguladığımızı zannetti. Parzamanı özüsine gösterip masanın üzerine koyunca o da şok geçirdi. Çünkü babasının böyle bir parası olduğundan özüsinin de havadisi yokmuş. Emaneti sahibine teslim edince kuşlar gibi hafifledim. Kul hakkı yemeyi Allah kimseye nasip etmesin” dedi.

Sergilediği ahlaklı davranışla hepsini kapsayan kesimlerin takdirini kazanan Ersoy, birçok kişiden kutlama ve tebrik mesajları etti.

(İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Mahalleli önünü kesti! Tekme tokat dayak atıp otomobilini devirdilerMahalleli önünü kesti! Tekme tokat dayak atıp otomobilini devirdiler
Marmaris'teki orman yangınlarıyla ilgili 1 gözaltıMarmaris’teki orman yangınlarıyla ilgili 1 gözaltı
“25 bin lira alan aile hekimi yok” iddiasına bordroyla yanıt