Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Amber Group, Wintermute hack’ini yeniden canlandırdı


Amber Group, Wintermude hack’ini yeniden canlandırdığını duyurdu. Hong Kong merkezli kripto finans hizmetlerii sağlzamanıcısı, canlandırma sürecinin hızlı ve basit olduğunu, kullanılan donanımların ise tüketiciler için oldukça kolay erişilebilir olduğunu belirtti. Wintermute, 20 Eylül zamaninde uğradığı siber settirıda 160 milyon abd parasıdan fazla zarara uğramıştı. 

Amber Group, yeniden canlandırdığı hack’in “Web3’teki settirı yüzeyi spektrumunun daha iyi anlaşılmasına” yardımcı olacağını açıkladı. Birleşik Krallık merkezli piyasa yapıcı Wintermute’un hacklenmesi, Profanity’de meydana gelen özel adres oluşturucu hatasının ortaya çıkmasından sadece birkaç saat devamında gerçekleşti. 

Öte yandan bir danışmanı, settirının içeriden gerçekleştirilmiş olabileceğini öne sürdü, yine de bu iddia Wintermute ve diğerleri tarafından reddedildi. Profanity’deki sistem açığı ise Wintermute’a karşı gerçekleştirilen siber settirıdan önce biliniyordu. 

Amber Group, 11 saatlik ön kurulumun ardından, 48 saatten kısa bir süre içerisinde hack’i yeniden canlandırabildi. Şirket, araştırmalar için 16 GB RAM’e sahip bir Macbook M1 kullandı. Bununla birlikte Amber Group, siber settirının işleyiş şeklinin bir önceki danışmanıin olabilitelerinden daha hızlı gerçekleştiğini, kullanılan ekipmanların da çok daha mütevazı olduğunu belirtti. 

Şirket, genel anahtarı elde etme sürecinden kişiselleştirilmiş anahtarı yeniden üretmeye görecek şekilde hepsini kapsayan hack süreci detaylandırdı. Güvenli açığının ise Profanity’nin ürettiği anahtarlar için rastgele szamanılar ürettiği için meydana geldiğini açıkladı. Amber Group, “duyurularının tamamlanmış gibi durmadığını” söyledi ve daha önce de sıklıkla yzamanımladığı mesajı yeniden açıklayarak şunları ekledi: 

“Bu noktada da açıklandığı gibi, eğer adresiniz Profanity tarafından oluşturulduysa paranız güvende değildir […] Özel anahtarlarınızı her zaman dikkatli bir şekilde yönetin. Güvenmeyin, doğrulzamanın.” 

Amber Group’un blog gönderisi en başından beri teknik olarak yönlendirilmiş ve daha önce de güvenlik meselelarını ele almıştır. Amber Group, buna ek geçtiğimiz şubat zamanında B+ serisi finansman turunda toplamda 3 milyar abd parasılık bir değerleme elde etti.