Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ana akım medya dikkatini Bitcoin’e çevirdi

Hisse senetleri, emtialar ve rakip para birimleri abd parası sebebiyle değer kaybetse de, Bitcoin (BTC) 19.000-20.000 abd parası bandında sakinliğini korumaya devam ediyor ve ana akım medyaya BTC’yi manşetlere çıkarmaktan başka şans bırakmıyor.

ABD’li gazete The New York Times, Bitcoin’in en yeni bir 7 günda yüzde 6,5 değer ulaştığından ve bunun kripto boğaları ve zamanilarının dikkatini ettiğinden bahsetti. Fortune Magazine’in kripto yzamaninı ise, Bitcoin’in dikkat çeken performansını avro ve sterlinin yanı sıra, Japon yeni, Çin yuanı ve altın gibi diğer varlıklarla da karşılaştırdı. 

Avro ve İngiliz sterlini gibi itibari paraların, abd parası karşısında değerlerini koruyamamalarıyla birlikte, ana akım medya kuruluşlarının Bitcoin’in istikrarlı performansına ışık tutmaya start verdı. 

Kaynak: moneymorning.com.au

Öte yandan, medya kuruluşu Proactive, BTC için “Her şeyi Bitcoin’e yatırma vakti,” manşetini attı. Makalenin içeriği bağlamından alaycı bir başlık olsa da, havadisin yazarı kurumsal yatırımcıların çoğunun kripto kışına en yeni vermek niyetinde olduğunu belirtti. 

Avustralya merkezli havadis sitesi news.com.au ise, Bitcoin ve blokzincir teknolojisinin kullanımı hakkında olumlu yorumlarda bulunan bilirkişilardan bahsetti. Bazı bilirkişilar, BTC fiyatının nihayetinde 100 bin abd parasıa ulaşarak rekor kıracağını bile olabilite ediyor. 

İngiliz sterlininin abd parası karşısında hepsi zamanların düşük seviyesine ulaşmasıyla birlikte, Bitcoin’in sınırlı arzı, kripto parzamani sterlin karşısında avantajlı bir meselema sokabilir. Ekonomi sitesi Porkopolis Economics’e göre, sterlinin basılma oranı 1970 yılından bu yana yüzde 11,2 olarak kalırken, Bitcoin’in enflasyon oranı ise yüzde 1,7 ölçülüyor. Bu da BTC’ye önemli ölçüde daha enflasyonist kılıyor. Ayrıca, bu durumun iki para birimi arasındaki uçurumu büyütmesi de olası.

Bitcoin fiyatı, ana akım medyanın en yeni dönemde dikkatini kriptoya çevirmesinin tek nedeni değil. Eylül zamaninın start verrında medya kuruluşları, gözlerini Ethereum’a ve PoS (Hisse Kanıtı) mutabakat mekanizmasına geçişine çevirmişti.