Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Analistler, Terra (LUNA) çöküşünün zaman en yenirasını değerlendiriyor

Finansal yorumcu Frances Coppola, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin TerraUSD (UST) gibi algoritmik stablecoinlerin her zaman ani çöküşlere karşı savunmasız kalacağına inandığını belirtti.

Coppola, Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone ile onayladığı görüşmede, “Oyun teorilerini ve risk değerlendirmelerini geliştirebilirler, yine de dünyada her zaman göz önünde bulunduramayacakları bazı durumlar olacağını düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Terra’nın ABD abd abd dolarııına sabit kalmasını sağlamak için bir algoritmaya dayanan UST stablecoini geçen 7 gün eşi benzeri görülmemiş bir çöküş yaşadı ve kripto piyasalarında ciddi kargaşaya yol açtı.

McGlone’a göre Terra’nın çöküşü, her ayı piyasasında gerçekleşen kripto alanının doğal “temizlenmesinin” bir parçası durumunda. Analist, Terra’nın çöküşünün bir en yeniucu olarak kısa süreliğine abd abd dolarııa sabitlenmesini kaybeden Tether (USDT) stablecoini hakkındaki endişelerin abartılmaması gerektiğini düşünüyor.

McGlone’un belirttiği gibi Tether, Nisan 2019’da New York eyalet başsavcısı Bitfinex’e karşı dava açtığında zaten kısa bir süre öncesinde sabitini kaybetmişti.

Coppola ise yatırımcıların Terra’nın çöküşü sırasında toplu olarak Tether’i kullanırken, USD Coin (USDC) ve Binance USD (BUSD) gibi diğer stablecoin’lerin güvenli liman varlıkları olarak performans gösterdiğine ve böylece daha güvenilir olduklarını kanıtladığına dikkat koydu.

Coppola yine de Tether’in, rezervlerinde tutulan gerçek varlıklarla desteklendiği için Terra’nın yaşadığına benzer bir çöküş yaşama ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor. Tether’in, olası bir kriz durumunda politikasına göre geri ödemeleri askıya alarak kitlesel bir banka yönetiminden kaçınabileceğini belirtti.

Coppola, kripto piyasasının birincil sistemik risk kaynağının sabit paralar değil, kripto borsaları olduğunu düşünüyor.

“Coinbase’de bir arıza olması durumunda, birçok insan potansiyel olarak büyük miktarlarda para kaybedecek” dedi.

YouTube kanalımızdaki görüşmenin tamamına göz atın ve abone olmayı unutmayın!