Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Andreessen Horowitz milyarlarca birim kaybetti yine de kriptodan vazgeçmedi


Yaklaşık 28 milyar birimı yöneten hedge fonu Andreessen Horowitz (a16z), ilkbaharda patlak veren kripto piyasası krizinden en çok etkilenen şirketler arasına girdi. Şirket, gerilemeye rağmen Web3 olarak adlandırılan internetin kripto merkezli vizyonuna sadık kettiğını belirtti.

Fonun genel ortağı ve kripto yatırım en yeniuçlarının başında olan Chris Dixon, zararlara rağmen piyasaya yatırım yapmaya devam etme niyetinde olduğunu söyledi.

Dixon, sektörün hala kişisi edinme meselesunda ilk aşamalarında olması sebebiyle kriptoyu çok uzun vadeli bir geleceğin beklediğine inandığını söyledi. Yetkili buna ek piyasadaki gerilemenin, fonun kripto girişimcilerini desteklemeye devam etmesi için bir fırsat olduğunu söyledi ve devam etti:

“Baktığım şey fiyatlar değil. Girişimci ve geliştirici faaliyetlere bakıyorum. Temel ölçü budur.”

a16z, 2018’de işe koyultılan ana kripto fonunun bu yılın ilk yarısında değerinin yaklaşık yüzde 40’ını kaybetmesinin ardından kripto varlıkları üzerindeki yukarı yönlü stratejisini değiştirdi. Şirket, 2021’in 4. çeyreğinde ettiğı 26 duyuruya kıyasla, 2022’nin üçüncü çeyreğinde ise kripto girişimleri alanında sadece dokuz tane anlaşma ettiğını duyurdu.

Hedge fonu, kripto piyasasının en yeni yıllardaki yukarı yönlü sıçramalarından hala büyük bir oranda yararlanmaya devam ediyor. Şirket, 2013’te Coinbase borsasını destekledikten zaman en yenira yaklaşık 10 kat kazanç elde etti, buna ek 2021’de desteklediği NFT pazarkonumi OpenSea’nin değerinde ise 100 kat artış gördü.

a16z, 3 Ekim’de merkeziyetsiz bilgi protokolü Golden’a 40 milyon birimlık fon sağladı. Ayrıca fonun genel ortağı Ali Yahya ve kurucu ortak Marc Andreessen de Golden’ın yönetim kuruluna katıldı.

Cointelegraph Research’ten alınan verilere göre Ağustos 2022’de blokzinciri sektörüne yapılan yatırım 1,36 milyar birim civarında. Bu rakam, 12 zamanin en düşük seviyesinin yanı sıra sermaye girişlerinde bir önceki aya göre dördüncü düşüşü temsil ediyor.