Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Antalya’da balık ısırma şikayetleri artışa geçti! Uzman isim: “Bir bakıma ayak sağlığı açısından ayak bakımı yapıyorlar”

Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde en yeni zamanlarda balık ısırması şikayetleri artışa geçti. Şikayetler üzerine harekete geçen Akdeniz Üniversitesinden (AÜ) Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, öğrencileri ile birlikte Akdeniz’in mavi kıyılarına dalarak olzamani konuminde görüntüledi. Yapılan incelemede, vatandaşlarca balon balığı tarafından sanılan ısırmaların daha çok zararsız bir tür olan sargoz ve yaladerma gibi ufak balıklara ait olduğu tespit edildi.

“ÖĞRENCİLERİMİZ DALIŞLARLA DENİZ CANLILARINI KEŞFEDİP, KEYİF ALIYORLAR”

Tatile gitmekonumek Antalya’da kalan öğrencileri ile su altına dalış gerçekleştirmeye devam ettiğini belirten Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu öğrencileri dalışı öğrenmek için yaz tatilinde memleketlerine gitmedi. Antalya’da olan öğrencilerimiz ile zaman zaman falezlere ve Konyaaltı Plajı’na dalışa gidiyoruz. Öğrencilerimiz dalışlarla deniz canlılarını keşfedip, keyif alıyorlar” dedi.

AW690424_02

“İNSANLARIN DENİZE GİRDİĞİ, AYAK BASTIĞI YERLERDE ÇOK SAYIDA BALIK YAVRUSU VAR”

Sıcak havaların deniz popülasyonunu nasıl etkilediği ile ilgili soruya da cevap veren Gökoğlu, “Şu anda Antalya’da deniz suyu hava koşullarılığı 30-31 derece dolzamaninda bulunuyor. 10 metrenin altına indiğimiz zaman su hava koşullarılığı değişiyor. Kışın kıyıya çekilen balıklar, özellikle tropikal hava koşulları suyu seven balıklar kışın derinlere kaydılar. Yaz döneminde kıyıya geldiler. İnsanların denize girdiği, ayak bastığı konumlerde çok szamanida balık yavrusu var. Özellikle sargoz, melanurya, yaladerma ve çupra yavruları bol miktarda kıyılarda var” konuşmalarine konum verdi.

AW690424_01

“BU POPÜLASYONU ÇOK BÜYÜK BİR ŞEKİLDE ETKİLEMEZ”

Balon balığı kuyruğunda teşvikin artırılmasını değerlendiren Gökoğlu, “Tehlike arz eden tür için 12,5 TL gibi bir değer biçildi. Diğer türler için daha düşük. Bahsedilen tür için de sanıyorum 200 bin civarında bir szamani var. Diğer türler 1 milyon civarında belirtilmiş. Bu popülasyonu çok büyük bir şekilde etkilemez. 200 bin balık Antalya kıyılarından çekilse ne olur, popülasyonu çok fazla etkilemez. Fiyat teşvik edicidir. Balıkçılarımızı korumak lazım” dedi.

AW690424_05

“KORKULACAK BİR DURUM YOK”

Son zamanlarda balık ısırmaları meselesunda çok şikayet ettiklarını belirten Gökoğlu, “Biz tabi her zaman gördüğümüz görsele inanırız. İnsanlara biz videolarımızı ettik. O ısıran balıklar, ayaklarda bulunan yaralara vuruyorlar. Kalkmış derilere dokunuyorlar. Ayaklarda bulunan ölü dokuları zamaniklıyorlar. Bir bakıma ayak sağlığı açısından ayak bakımı yapıyorlar. Zaman zaman yaralara vurdukları zaman, yaraları dişleri ile ettikları zaman zarar veriyorlar. Balıklar bazen kılları da çekiyor. Bunu yapan balıklar sargoz, yalederma gibi ufak balıklar. Küçük yenebilen balıkların yavrularıdır bunlar. Korkulacak bir durum yok” duyurusına konum verdi. (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Defalarca konsolosluktan arayıp dönmesini istediler, roketler düşerken bile ayrılmadı! Bir ülke o berberi konuşuyorDefalarca konsolosluktan arzamanip dönmesini istediler, roketler düşerken bile ayrılmadı! Bir ülke o berberi meseleşuyor
Korkunç kaza! 15 araç birbirine girdi, otoyolda trafik durdu: 10 yaralıKorkunç kaza! 15 araç birbirine girdi, otoyolda trafik durdu: 10 yaralı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli duyurular