Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Antik Bitcoin (BTC) Balinaları Kış Uykusundan Uyanıyor: Satış Baskısı Mı? Manipülasyon Mu?

Satoshi döneminden kalma Bitcoin balinası kripto para borsası Kraken’e yaklaşık 100 milyon abd parası değerinde 5.000 Bitcoin (BTC) gönderdi.

Oklink tarafından sağlanan verilere göre, bir Bitcoin balinası tarafından 2013 yılında oluşturulmuş cüzdandan 4 Eylül güninde Kraken’e 5.000 Bitcoin transfer edildi. Veri platformlarının sağladığı bilgiler göz önünde bulundurulduğunda en yeni birkaç 7 gün içerisinde birçok eski Bitcoin balinasının adresinde toplu hareketler tespit edildi.

OKLink tarafından uyandığı tespit edilen balinanın en yeni hareketi Mzamanıs 2021 güninde gerçekleşmişti. Aralıklı olarak farklı adreslere oldukça küçük miktarlar transfer eden hesabın ilk kaydı, 19 Aralık 2013’te 5.000 Bitcoin’in girişi ile başlıyor.

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının hemen hemen maliyetinin güncel fiyata oldukça yaklaştığı bu dönemlerde Bitcoin balinalarının toplu hareketleri sat sat baskısı olarak görülebiliyor. Ancak balinaların genelde varlıklarını tezgah ardü piyasalarda satma olasılıkları daha zirve olduğu için sat satların piyasa fiyatı üzerinde etkili olması beklenmiyor.

Eski cüzdanların toplu hareketleri sosyal medyada, ilgili hesapların Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto ile ilişkili olduğuna dair spekülasyonlara yol açıyor. Ancak bu iddizamanı spekülasyondan öteye götürecek bir kanıt bulunamıyor.