Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Arcane Research Verileri Piyasadaki Haber Akışının Önemini Ortaya Koydu: Bitcoin’de Son Zamanların En Yüksek Volatilitesi

On-chain araştırma şirketi Arcane Research, Bitcoin (BTC) volatil hareketlerinin ABD faiz en yeniuçları esnasında en yeni zamanların en zirve seviyesine ulaştığını bildirdi.

Arcane Research tarafından paylaşılan verilere göre geçtiğimiz 7 gün Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı esnasında Bitcoin üzerinde en yeni zamanların en büyük volatil hareketi yaşandı. Piyasalarda bu tarz bir volatil hareket en yeni olarak eylül zamanının ilk 7 günsında gerçekleşen ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri esnasında görülmüştü.

Fed’in her faiz artışı, kripto para piyasası üzerindeki baskıyı artırıyor. Analistlere göre, piyasalar bu yüzden her FOMC toplantısından devamında yeni bir volatil hareketle karşı karşıya kalıyor. Eylül zamanındaki FOMC toplantısında yaşanan bu ekstra zirve volatil hareketin sebebinin ise ağustos zamanında söz meselesu toplantının yapılmzamanışı ve potansiyel bir sıkışmanın yaşanması olarak yorumlanıyor.

Görünen o ki ABD’li mali düzenleyiciler para politikalarında sıkılaştırmaya devam edecek. Yatırımcılar için önümüzdeki dönemde önem arz eden diğer 2 gün ise 13 Ekim ve 2 Kasım olarak karşımıza çıkıyor. ABD’nin 13 Ekimde TÜFE verilerini duyurusı ve 2 Kasım‘da ise başka bir FOMC toplantısı düzenleyip faiz en yeniuçını kamuoyuna sunması planlanıyor. Piyasanın fikir birliğine göre sıradaki faiz artırımı bir kez daha 75 baz puan olacak.