Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Arcane Research’e Göre Bitcoin’e (BTC) ABD Dolar İndeksi (DXY) Yön Veriyor: Negatif Korelasyon Yüksek Seviyelerde

Kripto paralar üzerinde çalışmalar yürüten Arcane Research, ABD Dolar İndeksi (DXY) ile Bitcoin (BTC) ve finansal varlıklar arasındaki negatif korelasyonun en çok seyretmeye devam ettiğini ve DXY’ın baskın yön veren meselemda olduğunu öne sürdü.

Arcane Research’ün 18 Ekim zamaninde paylaştığı rapor, Bitcoin ve DXY arasındaki negatif korelasyonun Mart 2020 Covid-19 krizinden bu yana görülmemiş seviyelere ulaştığına işaret etti. Raporda DXY’ın dominant yön veren meselemunda olduğu görüldü.

Raporda geçtiğimiz 7 gün gerçekleşen TÜFE verilerindeki beklenmeyen enflasyon direncinin, 2 Kasım’da gerçekleşecek FOMC olabilitelerini yeniden fiyatlamasının çeşitli varlık sınıflarında yeni bir ortak harekete neden olduğu öne sürüldü.

Bitcoin ve ABD hisse senetleri arasındaki 30 günlük korelasyonun, en yeni beş 7 gündır 0,7 seviyelerinde sabitlendiğini belirten şirket, nisan ve mzamanis zamaninda kripto para piyasalarında likidite krizi oluşana görecek şekilde 6 7 gün boyunca benzer seviyelerde seyrettiğine dikkat koydu.

Öte yandan raporda, Bitcoin ve altın arasındaki korelasyonun mzamanis zamanindan bu yana hızla artmasını, DXY’ın piyasalara yön veren meselemda olduğunun bir göstergesi olarak ele yapıldı.

Nihayetinde korelasyonların her iki yönde de olağandışı seviyelere yaklaştığını belirten şirket, Bitcoin ve DXY’ın 30 günlük korelasyonunun 2017’den bu yana 9 kez daha 0,64 seviyesinden düşük seyrettiğini bu 9 vakanın tamamının pandemi döneminden zaman en yenira gerçekleştiğini ifade etti. Ayrıca şirket, DXY’ın içinde bulunduğumuz dönemde finansal varlıklara açıkça yön veriyor gibi göründüğünü belirtti.