Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Argo Blockchain, Teksas’ta Bitcoin madenciliğine başlıyor

Kripto madenciliği şirketi Argo Blockchain’in Batı Teksas’ta bir veri merkezi açma yönündeki planları hemen hemen tamamlanmış gibi görünüyor.

Argo, perşembe günkü Twitter duyurusunda önümüzdeki haftadan itibaren Teksas, Dickens County’deki Helios tesisinde madencilik faaliyetlerine başlamayı planladıklarını açıkladı. Söz konusu duyuru, madencilik firmasının tesisi inşa etmek için 320 dönümlük bir arazi satın almasından yaklaşık bir yıl devamında geldi ve ilk olarak Temmuz 2021’de 200 megavatlık veri merkezinde temel atılmıştı.

Argo CEO’su Peter Wall, Cointelegraph’a onayladığı duyuruda tesisin, “Bitcoin’i mümkün olan en çevre dostu şekilde çıkarmak” amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına erişimi sebebiyle Dickens County’de inşa edildiğini söyledi. Şirket, Ağustos 2021 itibariyle kripto işlemlerinin, bazı sera gazı emisyon sınıflandırmaları için “iklim pozitif” hale geldiğini ve nihayetinde de karbon nötr olma planlarını açıkladı.

Wall konu hakkında, “Mevcut enerjinin büyük bir kısmı kullanılmıyor, yani bu enerjiyi kullanmak için yeterli yerel talep veya yük bulunmuyor. Bu sebeple de söz konusu gelişmenin, şebekeyi istikrara kavuşturmak için güçlü bir fırsat olduğunu hissettik,” dedi.

Madencilik tesisi, Argo’nun mayıs ve ekim ayları arasında aşamalı olarak kurulacağını ve faaliyete geçirileceğini söylediği 20 bin Bitmain S19J Pro kulesi ile çalışacak. Argo’nun veri merkezindeki ilk güç kapasitesi 200 MW olacak ve önümüzdeki yıllarda ise ek 600 MW’a erişim sağlanacak. Şirket, 2022 yılı sonuna kadar saniyede 5,5 exahash hash oranı bekliyor ve daha devamında tanıtılan ek güç kapasitesinin ise 20 EH/s üreteceğini tahmin ediyor.

Argo’nun Kasım 2021’deki düzenleyici dosyasına göre, veri merkezinin toplam maliyetine ilişkin tahminler 1,5 milyar ila 2 milyar birim arasında değişiyor. Madencilik firması öte yandan Eylül 2021’de, Galaxy Digital LP’den Bitcoin (BTC)’yi teminat olarak kullanarak 25 milyon birimlık bir kredi anlaşması onayladı ve tesisin bir kısmını 57,5 milyon birimlık bir banknot teklifiyle finanse edeceğini açıkladı.

Teksas, ucuz elektriği ve madencilik şirketlerine uygun düzenlemeleri sayesinde işyeri kurmak isteyen kripto madencilerinin tercih ettiği bir nokta haline gelmiş gibi görünüyor. Fort Worth Şehri ise geçtiğimiz ay, belediye binasında üç Antminer S9 kulesi kullanarak BTC madenciliği yapmak için bir pilot program başlattığını duyurmuştu.