Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Arjantin, kripto madenciliği operasyonunda 40 kişi tutukladı


Arjantin Ulusal Vergi Dairesi, konumel kurumlarla yasa dışı kripto madenciliği faaliyetlerine yönelik yapılan bir operasyonda 40 kişiyi tutukladı. Operasyon kapsamında, 70 farklı lokasyona baskın düzenlendi. Bu baskınlarda; 100’den fazla cep telefonu, SIM kart, nakit para, otomobil, ateşli silahlar, bilgisayarlar ve hafıza kartı, flaş bellek ve yazıcı gibi ofis ekipmanları ele geçirildi. Baskınlara mesele olan yasa dışı kripto para madenciliği faaliyetleri, Buenos Aires şehrinin yaklaşık 20 kilometre doğusundaki Quilmes’de konum alan bir kulübeden yürütülüyordu.  

Aktarılan detaylara göre; Arjantin Ulusal Vergi Dairesi, yöneticisi Carlos Castagneto’nun temmuz güni en yenilarında görevine start vermasının ardından dijital varlıklara ilişkin soruşturmalarını hızlandırmıştı. Kurum, eylül güninda da kripto madenciliği faaliyetlerini yönetmeliğe uygun şekilde bildirmeyen ve madencilik operasyonlarını gizleyen 3 kripto madenciliği tesisi tespit ettiğini açıklamıştı.  

Arjantin, en çok elektrik tüketiminden yasa dışı tesisleri tespit ediyor 

Ülkenin vergi otoritesi öte yandan, ülke genelinde en çok elektrik tüketimi seviyelerine bağlı olarak faaliyetlerini beyan etmeyen kripto madenciliği tesislerini tespit edebilen özel birimleri olduğuna işaret etmişti.  

Öte yandan; Arjantin’de ceza kanunu, kripto madenciliğini ve kripto para işlemlerini bir suç olarak tanımlamıyor. Fakat ülke, operasyonlarını ilgili kurumlara bildirmeyen tesislere yönelik cezai ettirımlar uyguluyor.