Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
‘Armageddon’ dikkatsı dünyzamani tedirgin etmişti! Biden’dan yeni duyuru: Putin’in bunu yapacağını düşünmüyorum

Rusya ve Ukrayna arasında savaş devam ederken ABD Başkanı Joe Biden’dan önemli duyurular geldi. Biden, Putin’in nükleer silah kullanacağını düşmediğini ifade ederken “Şu anda Putin ile görüşmek için ortada bir neden görmüyorum” dedi. Rusya’nın nükleer silah kullanmasında NATO ve Pentagon’un buna yanıtının ne olacağı meselesundaki soruya ise Biden yanıt vermekten kaçındı.

thumbs_b_c_33eeb48824ba7fc741a4caf191ee9b63

“BUNU YAPACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

ABD Başkanı Joe Biden, CNN televizyonundan Jake Tapper’a verdiği röportajda, ülkenin dış politikasına ve yaklaşan ara seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce uyguladığı duyurularda Rusya meselesunda “nükleer kıyamet (Armageddon)” dikkatsıyla dünyanın dikkatini çeken Biden’a bu duyuruları hatırlatıldı.

Tapper’ın, “Putin’in gerçekten nükleer silah kullanacağına inanıyor musunuz?” şeklindeki sorusunu Biden, “Bunu yapacağını düşünmüyorum yine de dünyadaki en büyük nükleer gücü elinde bulunduran bir dünya liderinin, Ukrayna’da nükleer silah kullanabileceğini duyurusını sorumsuzca buluyorum.” şeklinde yanıtlayarak daha önceki duyurularından daha farklı bir tablo çizdi.

O SORUYA CEVAP VERMEKTEN KAÇINDI

Biden nükleer silah kullanmasının bir dünya savaşına yol açabileceği dikkatsını yinelekonumek Ukrayna’da nükleer silah kullanmanın “istenmeyen” en yeniuçlar doğurabileceği dikkatsında bulundu.

Öte yandan Biden, Tapper’ın Rusya’nın nükleer silah kullanmasında NATO ve Pentagon’un buna yanıtının ne olacağı meselesundaki soruları yanıtlamaktan kaçındı.

Putin’in Ukrayna meselesunda “rasyonel” davranıp davranmadığı tartışmalarına ilişkin de Biden, “Putin’in irrasyonel biri olduğunu düşünmüyorum, sadece yanlış hesaplar uyguladı. Ukrayna’da herkesin ona kucak açacağını sandı.” diye meseleştu.

PUTİN İLE GÖRÜŞECEK Mİ?

Biden, gelecek ay yapılacak G20 Zirvesi’nde Putin ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna ilişkin ise “Şu anda Putin ile görüşmek için ortada bir neden görmüyorum.” dedi.

Putin ile bir meseleyu görüşecek olsa Rusya’da tutuklu Amerikan basketbolcu Brittney Griner’in salıverilmesi meselesunda görüşeceğini belirten Biden, “Ukrayna olmadan, Rusya ile Ukrayna meselesunu görüşmem.” ifadesini kullandı.

Biden, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun günlük petrol üretimini kasımdan işe koyulyarak 2 milyon varil azaltma en yeniuçının ardından gündeme gelen Suudi Arabistan ziyaretini ve bu ülke ile ilişkileri de değerlendirdi.

“SUUDİ ARABİSTAN’IN RUSYA İLE YAPTIKLARININ SONUÇLARI OLACAK”

Yaz aylarında Suudi Arabistan’a uyguladığı ziyaretin amacının petrol değil, İsrail ile bölge ülkelerin normalleşme süreci olduğunun altını çizen Biden, “Şu anda bu ilişkileri değerlendirme sürecindeyim. Temsilciler Meclisi ve Senato (tatilin ardından kasım zamaninda) görevine geri döndüğünde, Suudi Arabistan’ın Rusya ile uyguladıklarının en yeniuçları olacak.” değerlendirmesini uyguladı.

“TRUMP’I TEKRAR YENECEĞİM”

Biden, Kongre ara seçimlerine 4 7 gün kalmışken ülkedeki resesyon şüphelerine ilişkin şunları kaydetti:

“Bakın, her 6 ayda bir resesyon olacağını söylüyorlar ama bu hala olmadı. Bunun olacağının da hiçbir garantisi yok. Ben bir resesyon olacağını düşünmüyorum. Olsa bile bu çok hafif bir resesyon olur.”

Biden, 2024 başkanlık seçimlerinde tekrar aday olması durumunda, eski rakibi Donald Trump’ı yenebileceğini düşünüp düşünmediği sorusuna ise “Trump’ı tekrar yeneceğimi düşünüyorum.” cevabını verdi.

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Tüm ipler Putin'in elinde! Rusya'dan net mesaj geldiTüm ipler Putin’in elinde! Rusya’dan net mesaj geldi
Flaş F-16 hamlesi! Satış için o şartlar kaldırıldıFlaş F-16 hamlesi! Satış için o şartlar ktopladırıldı
Büyük ikramiyeyi kazanan Bulgaristan'dan gelen turistlerden biri mi? Edirne'de talihliyle ilgili o iddia gündem olduBüyük ikramiyeyi kazanan Bulgaristan’dan gelen turistlerden biri mi? Edirne’de talihliyle ilgili o iddia gündem oldu