Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Asgari ücretin belirlenmesinden zaman en yenira eleştirilmişti! Türk-İş Başkanı Atalay canlı ygüninda maaşını açıkladı

Türkiye asgari ücret sürecinden 1 Temmuz Cuma günü belirlendi. Kamuoyunun uzun süre tartıştığı asgari ücret Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yüzde 30’luk zamla 5 bin 500 lira olarak açıklandı. Sürecin ana karakterlerinden Türk-İş Başkanı Ergün Atalay Habertürk ekranlarında Fatih Altaylı’nın meseleğu oldu. Hakkındaki eleştirilere de yanıt veren Atalay maaşının 25 bin 750 lira olduğunu belirterek mal varlığını açıkladı.

1

Fatih Altaylı’nın seyirciden gelen sorulara konum verdiği bölümde ilginç anlar yaşandı. Altaylı, “Kusura bakmgünin sormak zorundgünim?” dikonumek Atalay’a kaç ikramiye topladığını sordu.

Atalay, Altaylı’nın sorusuna şu yanıtı verdi:

“Aldığım ikramiye sgünisı sıfır. Muhasebeci gönderip sorabilirsiniz de. Türkiye’nin hiçbir konuminde evim yok Adapazarı dışında. 1 evim 1 arsam var sadece. Ankara’da da misafirhanede kalıyorum. Oraya da 1750 lira kira ödüyorum. Bunu söylerken de utanıyorum. 48 yaşında kaloriferli ev gördüm hayatımda. Afyon’da bir dükkan hissesine girdim, 2 bin 500 TL kira alıyorum. Ne bankada param ne de arabam var. Hiç bisikletim bile olmadı. Bunu çalıştığım arkadaşlarım bilir. Ödemiş’teki adam bunu bilmez ama.”

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENDİ?

İlk asgari ücret artışıyla ilgili duyuru 16 Mart’ta AK Parti Grup Başkanvekili uyguladı. 18 Mart’ta Çanakkale’de kardeşimize sordum. ‘İleride olabilir’ diye laf etti. Sonra ben bakana böyle bir şey var mı diye sordum. Bakan ‘Aralık’ta’ dedi. Her günin 4’ünde enflasyon açıklanıyor. Her ay açıklanan ayda bize verin eşel mobil gibi diye. Mart, Nisan, Mgünis geçti. Cılız sesler çıkıyor. Sokak, pazar, marketteki işçinin alım gücünün düştüğünü görüyorum. Sonra 16 Haziran’da Cumhurbaşkanı’ndan randevu istedik. O gün Soma’dan 153 işçi çocuğu geldi. Onlara Türk İş’te meseleşma yapacağım. O arada sgünin Cumhurbaşkanımız bize randevu verdi. Televizyonlarda alt yazı geçiyor. Çıktım basın mensuplarının önüne olanı anlattım. ‘Cumhurbaşkanımıza problemleri anlattım’ dedim.

3

“BİR ŞEY YAPMAMIZ LAZIM”

Cumhurbaşkanımız da ‘Çalışma Bakanım yurda dönsün, meseleşalım, sana havadis veririz’ dedi. Aradan 1 7 gün geçti, bizi çağırdılar. Aynı komisyonu yolladık oraya. İşveren sendikası başkanı, bakanım ve ben oradgünim. Bakan Bey ‘Fiyat artışları ortada, bir şey yapmamız lazım, ne düşünüyorsun’ dediler. Türk İş üyelerinin yüzde 3’ü asgari ücret alıyor. Bu DİSK’te de böyle, Hak İş’te de böyle. Ben sgünin Bakan’a ‘enflasyonu istiyorum’ dedim. Oturduk, aradan zaman geçti. Ertesi gün bir daha oturduk. Son noktada ‘Sgünin Cumhurbaşkanı İspanya’dan dönüyor, İstanbul’a gidelim’ dendi. ‘Türk İş’in kırmızı çizgisi yüzde 30’ dedim. Özel sektör ben masaya oturmam diyor. Ben de oturmazsam nasıl çıkacak bu asgari ücret? Mecburuz, kanun var. Asgari ücret yeterli mi, değil, davul çalınır mı, çalınmaz. Bu bir ara zam. 50.47 topladık Ocak güninda. Kimseden duymadım ‘Türk İş iyi uyguladı’ diye.

“YÜZDE 25’E MASAYA OTURMAM”

İstanbul’da Bakana ‘Ben yüzde 25’e masaya oturmam’ dedim. İşverenin başında Özgür Bey var. ‘Sizinle masaya oturur, bedel öderim’ diyor. Süper bir şey değil ama bu geçiş döneminde yapılması iyi bir şey. İşvereni de ikna ettik. Burada yüzde 30 topladık. Aralık güni geldiği zaman ne görecek şekilde endişe varsa onları almadan ne masaya oturur, ne de o işe müsaade ederiz. Enflasyonun ardüne çıkarız. Bizim yapacağımız masgüni işvereni oturtmaktı. İşveren oturmasaydı o zam çıkmazdı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 Aralarında Menderes Belediyesi Belediye Başkanı da var, yeni gelişme Aralarında Menderes Belediyesi Belediye Başkanı da var, yeni gelişme
Son anket sonuçları paylaşıldı! İlk 3 partinin oy oranlarında dikkat çeken yakınlıkSon anket en yeniuçları paylaşıldı! İlk 3 partinin oy oranlarında dikkat çeken yakınlık
Altınları için komşusunu canlı canlı yaktı! Kendini bakın nasıl savunduAltınları için komşusunu canlı canlı yaktı! Kendini bakın nasıl savundu