Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Atatürk’ün imzalı fotoğrafı ilk tescilli NFT oldu

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün NFT haline getirilen imzalı fotoğrafı, dünyada “sanat eseri” tescili alan ilk NFT oldu.

Etherscan verilerine göre 17 Mzamanis 2021’de oluşturulan ERC-721 standardında NFT, Atatürk’ün Çanakkale Savaşı zaman en yenirası röportaj verdiği ilk gazeteci olan Ruşen Eşref Ünaydın’a hediye ettiği imzalı fotoğrafını içeriyor.

NFT’si negatif ve pozitif kopyalarının birleştirilmesiyle oluşturulan fotoğraf, NFT pazar konumi OpenSea’deki profile göre 1918’de Yeni Mecmua‘nın Çanakkale Özel szamanisında yzamanimlandı. Daha zaman en yenira kopyası oluşturulan ve birkaç kez el değiştiren fotoğraf, nihayetinde muhabir Onur Bayram’a ulaştı.

DHA’nın havadisine göre, fotoğrafın negatifini 14 yıl sakladıktan zaman en yenira COVID-19 pandemisi döneminde bilgisayara aktaran Bayram, negatif ve pozitif kopyaları yan yana birleştirerek oluşturduğu NFT esere Photo1918 (Atatürk ve Umudun Fotoğrafı) adını verdi.

Photo1918 (Atatürk ve Umudun Fotoğrafı). Kaynak: OpenSea

Onur Bayram, NFT eseriyle ilgili şöyle bir duyuru uyguladı:

“Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’nın hemen zaman en yenirasında imzaladığı fotoğraf, daha o dönem gençliğe olan güvenini gösteriyor. Negatifi dijitale dönüştürerek, yok olma riskini yok ettim. NFT haline getirerek de dijital olarak imzalamış oldum.”

Resmi internet sitesinde 15 Haziran 2021’de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden Güzel Sanat Eserlerine İlişkin Kzamanit-Tescil Belgesi ettiğı belirtilen NFT, “dünyanın bir devlet tarafından sanat eseri olarak tescil edilmiş ilk ve tek NFT’si” olarak tanımlanıyor.

Bayram, “Fotoğraf, video ve benzeri yüzbinlerce dijital görsel, her gün NFT’ye dönüştürülüyor. NFT Atatürk fotoğrafının, diğer milyonlarca NFT’den farkı olması gerekiyordu,” diye ekledi.