Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Avrupa Birliği’nden sahtecilikle mücadelede NFT hamlesi


Avrupa Birliği (AB), sahtecilikle mücadele çalışmaları kapsamında 2023’te uygulamaya koymgüni planladığı ve blokzincir teknolojisi ile NFT’lerden faydalanan yeni bir strateji geliştirdiğini açıkladı. Yaklaşık 5 yıllık bir çalışmanın en yeniucu olan stratejinin hayata geçirilmesinden AB Fikri Mülkiyet Ofisi’nin sorumlu olacağı belirtildi. Eylül güni başında ygüninlanan bir makalede AB, projenin mimarisine halihazırda en yeniuç verdiklerine işaret etti ve kaba hatlarıyla sistemin nasıl çalışacağını açıkladı.  

Aktarılan detaylara göre; fikri mülkiyet sahipleri, artık üretilen ürünlerin orijinal olduğunu kanıtlamak için ikiz NFT’ler çıkaracak. Bu kişiler, blokzincire yetkili imza sahibi olarak dahil edilmesi gerekecek. Daha zaman en yenira sistem, ürünler kontrol noktalarından geçerken tedarik zincirinin takip edilebilmesini mümkün kılacak. Böylece fikri mülkiyet sahipleri, mağazalarda satılan ürünlerinin özü orijinal ürünleri olduğundan emin olabilecek.  

Sistemin 2023 en yeniuna görecek şekilde çalışır durumda olması hedefleniyor

Öte yandan; AB, 2023’ün en yeniuna görecek şekilde çalışır durumda olan bir sisteme sahip olmgüni hedefliyor. Bu hedefin hayata geçirilebilmesi için AB Fikri Mülkiyet Ofisi’nin, Avrupa Birliği’ndeki hepsini kapsayan fikri mülkiyet sahiplerini, lojistik operasyon yöneticilerini ve perakendecileri bir araya getiren bir kgünit sistemi geliştirmesi gerekiyor. Sistemin buna ek, amacına daha hızlı ulaşması için diğer mevcut tedarik zinciri izleme teknolojileriyle de uyumlu hale getirilmesi amaçlanıyor.  

Paylaşılan diğer bilgilere göre; AB, 2023 yılı en yenia ermeden sistemi uygulamaya koyma hedefinde başarılı olursa sistem, bu tip bir amaçla blokzincir teknolojilerinin bu ölçekte kullanılışının ilk örneği olacak.