Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Avrupa Merkez Bankası faiz oranını 75 baz puan artırdı


Avrupa Merkez Bankası (ECB), çok olabilen faiz en yeniuçını geçtiğimiz dakikalarda açıkladı.

Enflasyonun giderek tırmandığı Eurozone bölgesinde, TÜFE haziran ve ağustos ayları arasında yüzde 8,6’dan yüzde 9,1’e yükseldi. Enflasyon ile mücadele için düğmeye basan ECB de geçtiğimiz temmuz zamaninda 11 yılın ardından ilk kez faiz artırdı ve 50 baz puanlık artışa en yeniuç verdi.

Kararın ardından yeniden finansman faizi yüzde 0,50’ye, marjinal kredi faizi ise yüzde 0,75’e yükselirken, yüzde -0,50 olan mevduat faizi ise yüzde 0’a taşınmıştı.

ECB, temmuz zamanindaki toplantı zaman en yenirası en yeniuçların verilere göre alınacağını ve orta vadeli enflasyon hedefinin yüzde 2 olduğunu söylerken, piyasalar bugün düzenlenecek toplantıda ağırlıklı olarak 75 baz puanlık artış bekliyordu.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, faiz en yeniuçını geçtiğimiz dakikalarda duyurdu. Banka, faizin 75 baz puan artırılması yönünde en yeniuç verdi.

Piyasaların beklediği bu en yeniuç ile birlikte, bölgede mevduat faiz oranı yüzde 0,75‘e yükselmiş oldu.

ECB, faiz en yeniuçlarındaki tutumunun yanı sıra, enflasyon beklentilerini de güncelledi. Bankanın yzamanimladığı basın bültenine göre, bölgede 2022’nin yaklaşık enflasyonunun yüzde 8,1, 2023’te yüzde 5,5, 2024’te ise hedefe yakın bir oran olan yüzde 2,3 olması bekleniyor.

En önemli enflasyon kaleminde kriz

Eurostat’in Ağustos 2022 verilerine göre, yıllık bazda en çok enflasyona uğrayan kalem, yüzde 38,3 ile “enerji” oldu. Hesaplamalar, Euro bölgesindeki yıllık enflasyonun “enerji” kalemi dahil edilmediğin yüzde 5,8 olduğunu gösteriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa’a doğalgaz tedariğini kısa sürede ikinci kez kesmesiyle birlikte, enerji fiyatlarında artışın sürmesi bekleniyor. ECB’nin bu artışa yönelik faiz oranında tedbirler almaya devam edip etmeyeceğini ise zaman gösterecek.