Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Avrupalılar kriptoyu geçim kaynağı olarak görüyor

Kriptoya yatırım yapmanın bazı riskleri olsa da, kripto para borsası BitMEX’in talep ettiği yeni araştırmaya göre kimileri de kriptoyu aile birikimlerini artırmanın bir yolu olarak görüyor.

Araştırma şirketi Kantar’ın gerçekleştirdiği araştırma, 2022’de tüketiciler arasındaki kripto trendlerine ışık tutmaya çalıştı. Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da 14 pazardan 3 bin kişinin katılım sağladığı araştırma, Avrupalıların kriptoyu bir yatırım ve aileleri için birikim yapma yolu olarak gördüğünü ortaya koyuyor.

Avrupalı araştırma katılımcılarının yüzde 55’i kripto para sahibi olduğunu açıkladı. Dahası, katılımcıların yüzde 70 görecek şekildeı, kriptonun ana işlevinin ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu söyledi. Buna ek olarak, katılımcıların yüzde 61’i de kriptoyu “yatırım portföyünü çeşitlendirmek için iyi bir yol” olarak görüyor.

Araştırmada bu bulguların yanı sıra, her beş Avrupalıdan üçünün kripto yatırımlarının yüzde 50 değer ulaştığına da değinildi. Araştırmaya göre, kripto sahiplerinin gerçekleştirdiği işlemlerinin yüzde 80’den fazlasının değeri 1.000 birimı aşıyor.

BitMEX CMO’su Michele Bertacco, araştırmanın amacının yatırımcı davranışlarını daha iyi kavramak olduğunu açıkladı. Sonuçları gören Bertacco, “Ana akımın kripto iştahı epey hızlı artıyor,” yorumunda bulundu.

Hafta başında yzamanımlanan bir araştırmada ise, kriptoya yatırım yapmayanlar arasında en yaygın şüphelerin dalgalanma, çevresel etkiler ve düzenlemeler olduğu görülmüştü. Araştırmaya göre “anlzamanış eksikliği” de yatırımcıları kriptodan uzak tutan faktörlerden biri.