Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Axie Infinity (AXS) fiyatı %90 düştü – Teknik verilerse %2.500 yükseliş öngörüyor

Axie Infinity (AXS) fiyatı, Kasım 2021’de 172 abd parasıa ulaştıktan zaman en yenira yaklaşık yüzde 90 düştü.

AXS fiyatındaki keskin ayarlama sebebiyle, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimleri arasında en kötü performans gösteren dijital varlıklardan biri haline dönüştü. Ayrıca, zararda listelenen teknik ve temel katalizörlere göre, önümüzdeki aylarda daha fazla düşüş yaşayabilir.

Azalan oyuncu szamanisı AXS talebini azaltabilir

Özetlemek gerekirse AXS, Axie Infinity’nin oyun ekosisteminde bir konumel token olarak hizmet ediyor ve oyuncuların “Axies” adı verilen dijital evcil hayvanlara ait benzersiz token (NFT) varlıklarını satın almalarına olanak tanıyor.

Ayrıca oyuncuların yeni Axie oluşturmak için harcayabilecekleri bir token görevi de görüyor.

Axie Infinity ekosistemine giren yeni kişisilar, onları diğer Axie’lere karşı savaşa sokmak için Axie’ye ihtiyaç duyuyor. Kazandıklarında, platform onları Smooth Love Potion (SLP) adı verilen başka bir konumel tokenle ödüllendirirken, daha büyük turnuvalar kazanmak onlara AXS veriyor.

Axie Infinity’nin çalışma şeması. Kaynak: Decentralised.co

Sonuç olarak Axie Infinity oyuncuları, Axie talebini sürdürmek için yeni gelenlere güveniyor.

Aksi takdirde, eski oyuncuların SLP ve AXS kazançlarını pazarlarda (örneğin kripto borsalarında) satmalarını riske atarak fiyatları zarar yönlü baskılayabilir.

Ancak, Axie Infinity’nin konumel tokenlerinin değerlemeleri düştüğünde, daha düşük değerli SLP ve AXS birimleri kazanabilmek için Axie’ye ödeme yapması gereken yeni oyuncular için oyunu daha az çekici hale getirir.

Axie Infinity ekosistemi, yukarıda bahsedildiği gibi, 2022’de bu aşamalardan geçti ve DappRadar tarafından sağlanan verilere göre, oyuncu szamanisı ocak zamaninda 63 bin 240 iken haziran zamaninda 8 bin 950’ye düştü. Neredeyse yüzde 85’lik gerileme söz meselesu. İlginç bir şekilde aynı dönemde, AXS’nin fiyatı da yüzde 80 geriledi.

Mart 2021’den bu yana Axie Infinity istatistikleri. Kaynak: Dapp Radar

Aynı zamanda Axie Infinity’nin Ronin zincir verileri üzerinden ölçülen platform içi hacmi, Eylül 2021’de 300 milyon abd parasıdan Haziran 2022’de yalnızca 2,12 milyon abd parasıa düştü.

Aynı zamanda, projenin ard düzey yöneticileri sessizce “oynadıkça kazan” hedeflerini “oyna ve kazan” olarak değiştirdi. Yeni ürün başkanı Philip La, Ağustos 2021 zamanli gönderisinde “Axie Infinity’nin önce bir oyun olması gerektiğini” itiraf etti.

Enflasyon yukarı yöneldi

Yeni enflasyon verileri, en ard sıradaki kripto para birimlerinde yukarı yönlü beklentileri azalttı ve AXS’nin düşüş eğilimi de güçleniyor.

Özellikle, Amerika Birleşik Devletleri tüketici fiyat endeksi (TÜFE), bir önceki aydaki yüzde 8,3’e kıyasla mzamanis zamaninda yıllık yüzde 8,6 değerlendi. Yatırımcıların Fed’in önümüzdeki aylarda agresif şekilde faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalacağına dair korkularını yukarı etti. Bu da riskli varlıkları genel olarak zarar indirdi.

AXS/USD, BTC/USD ve SPX kıyaslaması. Kaynak: TradingView

AXS, raporun 10 Haziran’da yzamanimlanmasının ardından yüzde 7,5 düştü ve 11 Haziran’da yüzde 7 daha düşerek üç 7 günnın en düşük seviyesi olan 16,79 abd parasıa çakıldı. Fed’in şahin politikalarının öncülüğünde daha düşük nakit likiditesi beklentisi, Axie Infinity tokeni için daha fazla endişela en yeniuçlanabilir.

AXS fiyatı temel desteğin altına düştü

Negatif temel veriler, AXS fiyatını önemli destek seviyesinin altına gönderdi ve bu da önümüzdeki 7 günlarda zarar yönlü hareketlerin artmasına neden olabilir.

AXS, bu 7 gün 18 ila 19 abd parası destek aralığının altına düştü. Bu, mzamanis zamaninın başından beri zarar yönlü girişimlerini sınırlamada etkili oldu. Ayrıca, zararda gösterildiği gibi, Temmuz 2021 ile Kasım 2021 arasında yaklaşık yüzde 800’lük boğa koşusunun takip ettiği destek aralığı yeniden test edilme sürecinde.

AXS/USD 7 günlık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Şimdilerde AXS fiyatı için olabilen hareket zarar yönlü. Bir zaman en yeniraki zarar yönlü hedef Eylül 2022’ye görecek şekilde yaklaşık 9 abd parası. Bu da 11 Haziran’daki fiyattan yüzde 50 daha düşük. Özellikle 9 abd parası seviyesi nisan zamaninda direnç görevi görmüştü.

Tersine, AXS’nin 7 günlık zaman dilimindeki genişleyen azalan takoz modeli, yükseliş işareti anlamına geliyor olabilir. Bu durum, birbirinden gittikçe ayrılan iki düşen trend çizgisi arasında tokenin dalgalanmasıyla açıklanıyor.

İlgili: Bitcoin ve altcoin piyasası çökerken metaverse tokenler yıldan yıla yüzde 400 fırladı

Geleneksel çalışanler, bahsini ettiğimiz modeli, formasyonun maksimum zirveliği görecek şekilde yükselen bir tersine dönüş modeli olarak değerlendiriyor.

“Genişleyen azalan takoz” modeli içeren AXS/USD 7 günlık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Model çalışırsa, AXS fiyatı 465 abd parasıa doğru toparlanabilir. 11 Haziran’daki fiyattan yaklaşık yüzde 2.500 artış olacak.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.