Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Axie Infinity’nin hacklenen Ronin köprüsü yeniden açılıyor


Ethereum tabanlı popüler NFT oyunu Axie Infinity’nin yan zinciri Ronin, milyonlarca birima mâl olan dev siber stopladırının ardından yeniden açılmaya hazırlanıyor.

Axie Infinity’nin (AXS) işlemlerin doğrulanmasını hızlandırmak ve maliyetini azaltmak için geliştirilen Ronin köprüsü, 23 Mart’ta siber stopladırıya uğradı. İşlem doğrulamak için gerekli minimum beş özel anahtarın kontrolünü ele geçiren stopladırganlar, değeri o zamante 610 milyon birimı geçen 173.600 Ethereum (ETH) ve 25,5 milyon USD Coin’i (USDC) özü cüzdanlarına aktarmıştı.

Axie Infinity ve Ronin köprüsünün geliştiricisi Sky Mavis, ardında Kuzey Koreli hack grubu Lazarus’un olduğu iddia edilen ve ABD Hazine Bakanlığı’nın dahi harekete geçerek ilgili cüzdanları ettirım listesine eklediği siber stopladırıdan üç ay zaman en yenira köprüyü yeniden işe koyultma en yeniuçı topladı.

Sky Mavis, 23 Haziran zamanli güncellemede şöyle belirtti:

“Ronin Bridge’i 28 Haziran’da kişisiların hepsi parası iade edilmiş şekilde yeniden açmzamanı planlıyoruz.”

Duyuruya göre köprü, zincirde gerçekleştirilecek sert çatallanmaya (hard fork) dayalı olarak yeniden işe koyultılacak ve hepsi doğrulzamanıcıların yazılımını güncellemesi gerekecek.

Sky Mavis, kripto sektörünün en sansasyonel hack olaylarından biri olan Ronin stopladırısının ardından güvenlik önlemlerini artırma yoluna gitti.

Akıllı sözleşmeleri güncellekonumek yüklü işlemleri onaylamaya ve yeni doğrulzamanıcıları ekleyip çıkarmaya olanak sağlayacak doğrulzamanıcı paneli geliştiren ekip, ard düzey denetim şirketleriyle de çalışmaya ve prosedürlerini sıkılaştırmaya işe koyuldı.

Sky Mavis, dokuzdan 11’e çıkuçtuğı düğüm szamanısını ise önümüzdeki üç ayda 21’e taşımzamanı planlıyor.