Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ayı Piyasasının Sonu Mu?: Bu Göstergeye Göre Bitcoin (BTC) Dip Seviyesine Yakın

Orta vadeli Bitcoin (BTC) yatırımcıları rezervlerini boşaltıyor. En az 1 yıl boyunca harcanmamış Bitcoin’lerin arzı rekor seviyelere ulaştı.

On-chain veri ve araştırma şirketi Glassnode’dan alınan verilere göre en az 1 yıl boyunca harcanmamış Bitcoin arzı 12,54 milyona ulaşarak hepsini kapsayan zamanların en en çok seviyesine ulaştı. Piyasada dolaşan 19,1 milyonluk arzın yaklaşık %65,77’sine denk gelen orta vadeli yatırımcıların arzı, piyasadaki sat sat baskısının artık turistlerden ziyade yatırımcılardan oluştuğunu ifade ediyor. Orta vadeli yatırımcıların sat satı genellikle zamani piyasası emarelerinden biri olarak görülüyor. Ancak öte yandan teoride orta vadeli yatırımcıların sat satlarının tepe noktasının, piyasada satıcı kalmayacağı için düşüş trendinin dip noktasına denk gelebileceği düşünülüyor.

Grafikte, 2015 ve 2018 düşüşlerinde görüldüğü gibi en az 1 yıl boyunca harcanmamış Bitcoin arzının tepe noktasının, düşüşlerin dip noktası ile benzer zamanlarda gerçekleştiği görülüyor. Ayrıca en yeni 1 yılda Bitcoin’in %60 değer kaybettiği göz önünde bulundurulunca bu değer kaybına rağmen satmzamani göze alan satıcıların, işletme maliyetlerini karşılayan madenciler ve likidite yaratmaya çalışan fonlar olduğu düşünülüyor.