Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bakan Nebati’den canlı yzamanında Özgür Demirtaş için çok meseleşulacak ifadeler! ‘Türk bilim dünyasının düştüğü sefil…’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati CNN Türk’te Hande Fırat’ın moderatörlüğünü ettiğı Gece Görüşü programına meselek oldu. Asgari ücret, memur ve emekli maaşı, enflasyon oranları ve faizlerle ilgili önemli konuşmalarda bulunan Nebati meseleşmasının önemli bir bölümünü de özüsini sosyal medyada sıkça eleştiren Prof. Özgür Demirtaş’a zamanırdı.

neabt3

BAKAN NEBATİ’NİN ÇOK KONUŞULAN SÖZLERİ

Nebati’nin geçtiğimiz 7 gün içinde Türkiye’nin yeni ekonomi modelinden söz ederken kurduğu şu ifadeler hem sosyal medyada hem ana akım medyada gündem olmuştu;

“Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heteredoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır.”

DEMİRTAŞ’IN DA DİKKATİNİ ÇEKTİ

Bakan’ın bu konuşmalarinin ardından Prof. Özgür Demirtaş yaklaşık 4.5 milyon takipçili Twitter adresinden, “Allah Allah’ paylaşımında bulunmuştu. Demirtaş daha zaman en yenira bir paylaşım daha yaparak, “İki gündür Epistemolojik olarak hayattan koptum, STAR WARS izliyorum. Obi Wan gibi Jedi gelmez vallahi.” demişti.

ddd

BAKAN’DAN CANLI YAYINDA SERT SÖZLER

Bakan Nebati katıldığı canlı yzamanında Özgür Demirtaş için şu ifadeleri kullandı;

Bilimsel bir toplantıydı. Akademik bilimsel bir toplantıda meseleşacağınız format, doğettir ki eğer sizin de bir akademik bir unvanınız varsa o dille olması lazım. Bunun başka türlüsü olamaz. Ben doktor unvanını kullanıyorum, bunun için çok çaba sarf ettim. Resmi olarak akademisyenim. Ben doçentlik unvanını kullanmıyorum. Bunu yadsıyamazsınız. Üniversitede üniversite hocası gibi, akademisyenle akademisyen gibi, gazeteciyle gazetecinin anlayacağı gibi, vatandaşla da herkesin anlayacağı gibi meseleşurum. Burada beni üzen şu. Akademisyenlerin tweetleri. Bir defa bunlar, ben niye orada yokum diye sorgulamaları gerekiyordu. Ama sorgulamıyorlar.

ffff

Tweetleri okuyorum şimdi: “Hadi şunu bir de kağıttan okumadan söylesene.” Bunu bir profesör söylüyor.

“SEVİYE BU”

Koskoca profesör, 5 milyon takipçisi var, şunu demiş: “Allah Allah”. Anlamamış. Bu hoca Türkiye’nin en önemli vakıf üniversitelerinden birinin hocası. Benim konuşmalarimden hiçbir şey anlamamış “Allah Allah” diyor. “Ben epistemolojik bir kopuş yaşadım, şimdi filmleri izlemeye gidiyorum” diyor. Seviye bu.

“BU HOCALARA SESLENİYORUM”

Bir karşılaştırma açısından söylüyorum, bu hocalara sesleniyorum. Beni eleştiren hocaların kitap szamanısı toplamı 79. Alıntılanma szamanısı 38 bin 511. Makale szamanısı 865. Takipçi szamanısı 9 milyon. Tümünün. Bir tanesinin tek başına 4.5 milyon takipçisi var. Şimdi gelelim davet ettiğimiz hocalara. Toplam alıntılanma szamanısı 396 bin. 21 hoca, benim dalga geçen hocaların alıntılanma szamanısı 38 bin. Makale szamanısı 7 bin 805. Şimdi çok daha acı bir şey söyleyeyim; misafir hocalarımızın toplam takipçi szamanısı 50 bin. 5-6 tanesinin sosyal medya hesabı var. Sadece bir tanesi çok zirve 47 bin, bir tanesinin 25 takipçisi var, bir tanesinin 122 takipçisi var. Şimdi ne demeye çalışıyorum biliyor musunuz?

Bir grup epistemolojiyi duyduğu için “Allah Allah” diyor. Bir grup sosyal medyada görünmeyip binlerce kitap yazıyor, on binlerce makale yazıyor, dünyanın en ünlü hocaları. Bunların içerisinde de özü isimleriyle kuramları geçen hocalar var. Şimdi Türk akademisini, Türk bilimini bu hale getirenlerin bundan utanmış olması lazım. Türkiye’deki bilim adamlarının yapması gereken, özellikle de ben hiçbir şey anlamadım, epistemolojiyi bırakıyorum, epistemolojik bir kopuş yaşzamanıp Star Wars’u izlemeye gidiyorum diyene sesleniyorum. Hiç mi rahatsız olmadın böyle bir toplantıda katılımcı olmamaktan. Hiç mi rahatsız olmadın 5 milyon takipçinle dalga geçerken, bu insanlar üretiyor. Hiç mi rahatsız olmadın, bir Türk bilim adamı olarak üretmekten vazgeçip takipçilerine hoş görünmek için, 3-5 kelimelerle oynzamanıp üzerine gitmekle. Hiç mi rahatsız olmadın, Türkiye’de bilim diye bir şey var, hiç mi rahatsız olmadın, Türkiye ekonomi modeli diye bir modelle iddialı bir şekilde çıkan bir hükümet, bir ekonomi yönetimi var bu modeli girdileri, belirlendiları nedir, teorik altyapısı nedir, bunlarla ilgili hiçbir düşünce sarf etmeyi düşünmedin mi?

“SEFİL DURUMU GÖSTERİYOR”

Bununla ilgili aykırı bir makale yazmak aklına gelmedi mi? Bilimadamına yakıştıramıyorum. Türk bilim dünyasının düştüğü sefil durumu gösteriyor bu. Çok özür dilerim. Siz 20 tane kişinin yanında eğer iddialı bir şeyle çıkamıyorsanız… Heterodoks politikalar var, kabul et etme, Türkiye’de uygulanır uygulanmaz, farklı şeyler, eleştir… Ben diyorum ki Türkiye modelini önce teorik çerçeveye oturttum, modelimin girdileri, belirlendiları net olarak gösteriliyor. Çerçevesi belli. Etkileşim içerisinde davranışı da katıyorum… Böyle bir hoca çıkıp epistemolojik kopuş yaşadım ve ben film izlemeye gidiyorum dediğinde bu gerçekten üzüldüğüm bir şey.

“SOKAKTAKİ VATANDAŞIN NE İŞİ OLUR”

Binlerce insan beni eleştiriyor, dalga geçiyor, hiç rahatsız olmam. Sokaktaki vatandaşın epistemolojiyle ne işi olabilir. O alacağı domatesin, peynirin miktarına bakar. Onun bunlarla zaten işi yok. Ama bir bilimadamı bilimadamı gibi davranacak.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Türkiye'de yeni dolandırıcılık tuzağı! Sakın paranızı kaptırmayın: "Ne kadar yatırırsan o kadar kazanacaksın"Türkiye’de yeni dolandırıcılık tuzağı! Sakın paranızı kaptırmzamanın: “Ne görecek şekilde yatırırsan o görecek şekilde kazanacaksın”
'Nükleer kıyamet' açıklaması! "Putin'in tehditlerini ciddiye alıyoruz"‘Nükleer kıyamet’ konuşması! “Putin’in tehditlerini ciddiye alıyoruz”
Dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor! Tanesi 2 bin liradan satılıyorDev tavşanlar görenleri şaşırtıyor! Tanesi 2 bin liradan satılıyor