Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bakan Varank’tan çok meseleşulacak cep telefonu konuşması! ‘Biz bu görecek şekilde zengin bir ülke değiliz’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kağıthane’de, yenilenmiş teknolojik ürün sat satı yapan özel bir firmanın yenileme merkezi açılışında meseleştu. İkinci el yenileme merkezlerinin önemine değinen Bakan Varank, “Akıllı telefon sat satları özelinde baktığımızda dünyada 450 milyar birimlık bir pazar var ülkemizde de pazar oldukça büyük. Türkiye olarak ihtiyacımızın büyük kısmını ithalatla karşılama durumunda kalıyoruz. Türkiye’de konumli üreticiler de var fakat, hala ciddi bir ithalat yapıyoruz. Son iki seneye görecek şekilde Türkiye dünyada en sık telefon değiştiren, en yeni telefonları kullanan bir ülkeydi. Fransa, Almanya ve İngiltere’den daha yeni telefonları kullanıyorduk, daha sık telefon değiştiriyorduk. İkinci el telefon pazarı, bu açılardan da daha önemli. Biz bu görecek şekilde zengin bir ülke değiliz, milli gelir karşılaştırmalarına baktığınızda bu görecek şekilde sık telefon değiştirmek aslında Türkiye’nin ihtiyacı olan bir şey değil. Bu manada ikinci el yenilenebilir telefon piyasası, vatandaşlarımıza yeni bir alternatifi de, bir yeni imkanı da getirmiş oluyor. Bu manada yenileme merkezleri ithalatın önüne geçerek de ülkemize ekonomik değer anlamında büyük katkılar sağlayacak, cari açığın azaltılmasında önemli bir rol oynayacak. Yenileme merkezleri sürdürülebilirlik ve ekonomik anlamda ülkemize büyük faydalar sağlıyor. Bu piyasa büyüyecek, piyasada imkanlar çeşitlenecek, bu sektörün önünün açık olduğunu ifade ediyoruz” dedi.

qq

“BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’YE GİDEN YOL GİRİŞİMCİLİKTEN GEÇİYOR”

Girişimciliğe verilen desteklerle ilgili bilgi veren Bakan Varank, “Türkiye’de artık gençlerimiz karikonum planlarını yalnızca bir konumde istihdam edilmek üzerine değil, girişimcilik üzerine de kuruyor. Gençlerimiz özü şirketlerini kurmaya işe koyulyacaklar. Büyük ve güçlü Türkiye’ye giden yol girişimcilikten geçiyor, biz buna yürekten inanıyoruz. Türkiye’nin geleceğinin çok aydınlık olduğunu paylaşmak istiyorum. Bakınız biz girişimciliği odağımıza topladığımızda, Türkiye’de bu alanlara yatırım yapmak isteyen iş insanı szamanısı yeterli değildi, fonlar yeterli değildi. Kamu olarak ne yapabileceğimizi düşündük, girişimcilik ekosisteminin önünü nasıl açarız, en önemli mesele finans ise, finans üzerine neler yapabiliriz diye düşündük. Bunun için bizzat bakanlık olarak fonlar kurmaya işe koyuldık. Bugün bilişim vadisinin özü yatırım fonu var, kalkınma ajansımızın teknoloji ve inovasyon fonu var, konumel kalkınma fonu var, bunun yanında Türkiye’de kurulu fonları desteklemek üzerine kalkınma ajanslarıyla projeler işe koyulttık. Kalkınma ajansların bu işleri yapabilmesi için mevzuatımıza madde koyduk. Bu maddeyi okumak istiyorum, ‘Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenen usül ve esaslar çerçevesinde büyüme potansiyeli taşıyan şirket ve girişimcilerin desteklenmesine yönelik girişim sermayesi fonlarına katılım sağlamak. Ne görecek şekilde güzel bir madde değil mi? Biz bunu girişimcilik ekosistemine söylediğimizde tebrik ve teşekkür alırız” şeklinde meseleştu.

“BU İŞLER LAFLA SÖYLEYEREK OLMAZ”

Bakan Varank meseleşmasına şöyle devam etti:

“Bakınız, Szamanın Kılıçdaroğlu birkaç gündür ABD’de, oralarda güya teknoloji şirketlerini geziyor, bir şeyler söylemeye çalışıyor. Bizim bu maddemizi CHP, Anayasa Mahkemesi’ne götürdü, iptal ettirmek için. Şimdi ben soruyorum; ‘Siz ağzınızla girişimcilikten teknolojiden bahsedebilirsiniz, sosyal medyadan paylaşım yapabilirsiniz. Biz fiiliyatta bunları desteklerken bu maddeyi götürüp iptal ettirmeye çalışmak kime ne fayda sağlıyor?’ CHP içerisinde bir tane mi akıllı insan yok. Girişimciliğe destek vereceklermiş, biz bu maddeyi iptal ettirmeyelim diyecek bir tane mi insan yok. Gerçekten acayip zamanlardan geçiyoruz, bu işler lafla söylekonumek olmaz. Elini taşın altına koyarak olur. Biz de elimizi taşın altına koyduk. Maddeyi iptal ettirmek için götürdüler, inşallah onların istediği iptal en yeniucu çıkmayacaktır. Çıksa bile alternatiflerimizi oluşturduk, biz girişimcilik ekosistemine inanıyoruz.” 

Konuşmasının ardından şirket sahipleriyle kurdele keserek tesisin açılışını gerçekleştiren Bakan Mustafa Varank, tesisi ziyaret edip çalışanlarla sohbet etti. Sohbetlerin zaman en yenirasında, tesisten sıyrıldı. (DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kılıçdaroğlu'na 'ABD' göndermesi: Sen ancak...Kılıçdaroğlu’na ‘ABD’ göndermesi: Sen yine de…
Siyaset kulislerini hareketlendirecek açıklama! AK Parti'nin kritik isminden çarpıcı çıkış! 'Altılı masanın adayı' diyerek isim verdiSiyaset kulislerini hareketlendirecek konuşma! AK Parti’nin kritik isminden çarpıcı çıkış! ‘Altılı masanın adzamanı’ dikonumek isim verdi
Kan donduran olay! Yalvardılar ama durmadıKan donduran olay! Yalvardılar ama durmadı