Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Balina 93 bin ETH boşaltırken Ethereum fiyatı Uniswap’ta 950 birima düştü

Ethereum’un konumel tokeni Ether (ETH), 13 Haziran’da merkeziyetsiz kripto borsası Uniswap’ta 950 birima düşerek, diğer borsalardaki spot fiyatından yaklaşık yüzde 20 geriledi.

ETH/USD saatlik fiyat grafiği. Kaynak: Uniswap

6 saatte 130 milyon birimdan fazla ETH satıldı

Söz meselesu olay, bir balinanın, USD Coin (USDC), Tether (USDT) ve Dai (DAI)’nin de dahil olduğu birden fazla stablecoin için 65 bin ETH’yi boşaltmasından devamında saat 06:00 civarında gerçekleşti.

Bir kanıta göre balina, DeFi kredi platformu Oasis.app’deki yaklaşık 73 milyon birimlık borcunu ödemek için ETH varlıklarını sattı. ETH’nin tasfiye fiyatı sat sat sürecinde 1.200 birimdan 875 birima görecek şekilde düştü.

Oasis borçlusu, ilk sat sattan beş saat devamında yaklaşık 28 bin ETH’lik bir başka zulzamanı boşaltarak borcunun 32 milyon birimını daha ödemek için sat sat çılgınlığına devam etti. Bu defa tasfiye fiyatı dipda da gösterildiği gibi 892 birimdan 1.200 birima yükseldi.

Anonim balinanın kontrol panelinin ekran görüntüsü. Kaynak: Oasis.app

Sonuç olarak balina sadece altı saat içerisinde yaklaşık 93 bin ETH sattı. Bu miktar yazının yazıldığı esnada yaklaşık 114 milyon birima denk geliyor.

Diğer taraftan balinanın Oasis’e borcu, DAI stablecoin’de ölçüldüğünde yaklaşık 120 milyon birimdı ve sat satın toplam tutarına bakılacak olursa balinanın ciddi zarar etmiş olduğu görülüyor.

Ether fiyatı 667 birima doğru gidiyor – Analist

Ether’in 950 birima düşüşü kısa sürdü ve bu durum, seviyeye yakın olan tokenler için yeterli talebin olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte kıdemli trader Peter Brandt’ın uyguladığı verie göre ETH fiyatı önümüzdeki 7 günlarda 650 birima görecek şekilde düşebilir.

Brandt’ın düşüş anlıklü verii, fiyatın önceki trend yönünde kırılmasıyla çözülen “azalan üçgen” olarak adlandırılan klasik bir devam modelinden ortaya belirlendi.

Ether fiyatı üçgenin oluşumundan önce gerilediği için, fiyatın en az direnç gösterdiği yol da dip doğru eğildi.

ETH/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: Peter Brandt/TradeNavigator

Fiyatın 13 Haziran’da yüzde 20 düşmesiyle beraber ETH’nin, üçgenin 1.268 birimlık ilk dip yönlü hedefine ulaştığını belirten Brandt, ETH’nin neredeyse yüzde 50 daha düşerek 667 birima görecek şekilde gerilemeye devam edeceğini olabilite ediyor.

Bununla birlikte Ether’in aşırı satım göreli güç endeksi (RSI), keskin bir fiyat dönüşüne yol açabilir. Ethereum, şu anda destek görevi gören ve dipdaki grafikte turuncu dalga ile gösterilen 200 7 günlık basit hareketli yaklaşıksından (SMA) ek toparlanma işaretleri alıyor.

ETH/USD 7 günlık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Eğer ETH fiyatı yukarı yönlü toparlanırsa, tokenin geçici boğa hedefi 1.450 birim civarında olabilir. Bu durum da Fibonacci geri çekilme grafiğinin yaklaşık 1.450 birimdan 84 birimın en düşük seviyesine çizilen 1,00 Fib çizgisine denk gelir.

Diğer taraftan ETH, 200 7 günlık SMA’nın altında belirleyici bir kapanıştan devamında 920 birimlık bir devamındaki dip yönlü hedef belirleyebilir.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı özüniz yapmalısınız.