Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bancor geçici endişe korumasını geçici olarak durdurdu


DeFi alanının önücüsü olarak görülen merkeziyetsiz finans protokolü Bancor, geçici endişe koruması (ILP) özelliğini “elverişsiz” piyasa koşullarını gerekçe gösterek pazar günü durdurdu.

Bancor, pazartesi paylaşılan blog gönderisinde ILP özelliğinin protokolü ve kişisiları korumak için geçici olarak durdurulduğunu açıkladı:

“ILP’yi geçici olarak durdurma en yeniuçı, protokole nefes alma ve toparlanma fırsatı tanıyacaktır. Piyasaların durulmasını beklerken, ILP’yi de mümkün olan en kısa sürede tekrar aktive edeceğiz.”

Bir kişisi likidite havuzuna likidite sağladığında, yatırdıkları varlıkların oranı zaman en yenirasında değişebiliyor ve yatırımcıları daha düşük değerde daha fazla coin ile baş başa bırakabiliyor, buna da geçici endişe deniyor.

Bancor, ILP için protokole ait likiditeyi kullanıyordu: Protokol özü tokeni BNT’yi havuzlarına stake ediyor ve toplanan işlem ücretlerini oluşan hepsi geçici endişeları tazmin etmek için kullanıyordu. Herhangi bir stake işleminde alınan işlem ücreti geçici endişe giderinden fazla olduğunda ise fazla BNT yakılıyordu.

İlk olarak 2020’de getirilen ILP özelliği, bu yıl mzamanıs zamanında Bancor 3’ün işe koyultılmasıyla birlikte bazı güncellemelere şahit olmuştu. Ne var ki kripto piyasasının ciddi bir çöküş yaşadığı en yeni ayarlama, DeFi piyasasını da kötü etkiledi ve birçok protokolü kritik değişikliklere zorladı.

Bancor bu hamleyle protokole nefes alma fırsatı tanımzamanı umuyor olsa da, kripto topluluğu en yeniuçı pek hoş karşılamadı. Kripto podcast Uponly Tv’nin sunucusu Cobie, ILP’yi likidite sağlzamanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu anda durdurduğu için Bancor’ı eleştirdi.

Web3 yatırımı odaklı şirket Paradigm’in araştırmacılarından Hasu, Bancor’ın geçici endişe koruması iddialarını eşeledi ve bunun nasıl bir başka “ölüm spiraliyle” en yeniuçlanabileceğini açıkladı.

“Zararda olan endişe korumasını tazmin etmek için yeni BNT basıyorlar ve buna geçisi endişe koruması diyorlar. Bunun faturası da enflasyon yoluyla BNT birikimcilerine kesiliyor ve diğer hepsi BNT paritelerinde daha fazla geçici endişe ile en yeniuçlanıyor ve dolzamanısıyla enflasyon da artıyor. Tam bir ölüm spirali.”