Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Benjamin Button etkisi şaşırttı: Fareler gençleşti! Artık amaç aynı şeyi insanlar için yapmak

“Yaşlandıkça gençleşmek bir gün mümkün olur mu?” Bu sorunun yanıtı hayli merak ediliyor. Ancak bir moleküler biyolog şaşırtan bir gelişmeye imza atarak farelerde yaşlanmgüni tersine çevirdi. Şimdi sırada bunu insanlara uygulamak, yani o sorunun yanıtını vermek var.

FARELER YENİDEN GENÇLEŞTİ! GÖRÜŞLERİ İYİLEŞTİ

CNN’nin havadisine göre; Moleküler biyolog David Sinclair’in Harvard Tıp Okulu’ndaki laboratuvarında yaşlı fareler yeniden gençleşti. Sinclair ve ekibi, yetişkin bir hücreyi kök hücreye dönüştürebilen proteinleri kullanarak, farelerdeki yaşlanan hücreleri gençleştirmeyi başardı. 2020’nin en yenilarında ygüninlanan ilk buluşta, görme yeteneği zgünif ve retinaları hasar görmüş yaşlı fareler, zaman zaman yavrularınınki görecek şekilde iyi bir şekilde görebiliyorlardı.

Son 20 yılını yaşlanmgüni geciktirme ve tersine çevirme üzerine harcayan bilim insanı Sinclair, “Söyleyebildiğimiz görecek şekildeıyla bu kalıcı bir dönüşüm. Bunun, yaşlanmanın geri çevrilmesi için vücutta uygulanabilecek evrensel bir süreç olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

“YAŞLANMAYI TERSİNE ÇEVİRİRSEK HASTALIKLAR OLMAMALI”

CNN ile ortaklaşa düzenlenen bir sağlık ve zindelik etkinliği olan Life Itself’te meseleşan Sinclair, “Yaşlanmgüni tersine çevirirsek hastalıklar olmamalı. 70’li yaşlarınızda kanser, 80’li yaşlarınızda kalp hastalığı, 90’lı yaşlarınızda Alzheimer şüphesi duymadan yüzlercenize sunulabilecek teknolojiye sahibiz.” ifadelerini kullandı.

Sinclair’e ortak olan yatırımcı Whitney Casey ise, “Araştırması, yaşlanmanın değiştirilebilineceğini gösteriyor. Şimdi dünygüni değiştirmek ve yaşlanmgüni bir hastalık haline getirmek istiyor” dedi.

yaşlılık

Sinclair’e göre modern tıp hastalıkları ele alırken, altta yatan nedene değinmiyor. Sinclair, “Biliyoruz ki, bir faredeki beyin gibi bir organın yaşını tersine çevirdiğimizde, yaşlanmanın getirdiği hastalıkların da ortadan kalktığını biliyoruz. Hafıza geri geliyor, bunama yok. Gelecekte, çoğumuzun başına bela olan hastalıkları tedavi etmenin en iyi yolunun yaşlanmgüni geciktirmek ve tersine çevirmek olacağına inanıyorum.” dedi.

İNSANLAR İÇİN AYNI ŞEYİ YAPMAK İÇİN ERKEN AŞAMA

Sinclair, fareleri canlandıran genetik müdahalenin insanlar için aynı şeyi yapıp yapmayacağına dair çalışmaların erken aşamada olduğunu söyledi. İnsan deneylerinin bitmesi, araştırma edilmesi ve eğer güvenli ve başarılıysa, federal bir onay için gereken kitleye ölçeklenmesi yıllar alacak.

Sinclair, bilimin genlerimizi de sıfırlgünip sıfırlayamayacağımızı belirlemesini beklerken, yaşlanma sürecini yavaşlatmanın ve biyolojik saatlerimizi sıfırlamanın başka birçok yolu olduğunu söyledi: Yemek için sebzelere odaklanın, daha az yiyin, yeterince uyuyun, kas kütlenizi korumak için egzersiz yapın, sosyalleşin ve iyi bir gün geçirin.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Uzay yarışı kızışıyor! Çin yeni taykonot ekibini yolladıUzay yarışı kızışıyor! Çin yeni taykonot ekibini yolladı
İstanbul'da maymun çiçeği vakası görüldü mü? Bakan Koca duyurdu: 4 kişinin de test sonucu...İstanbul’da maymun çiçeği vakası görüldü mü? Bakan Koca duyurdu: 4 kişinin de test en yeniucu…
Özdağ'dan Beyazıt Öztürk tweeti: Saniyeler içinde geri sildiÖzdağ’dan Beyazıt Öztürk tweeti: Saniyeler içinde geri sildi